Gündem Adana

“SÖZLÜ, ADANA’YA BORÇ BATAĞI BIRAKTI”

“SÖZLÜ, ADANA’YA BORÇ BATAĞI BIRAKTI”
24 Eylül 2018 - 1:11

chpbolge (2)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Adana’daki bölge toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi

CHP bölge toplantısı Adana’da yapıldı

CHP yerel seçim stratejilerini bölge toplantısında masaya yatırdı

“Adana Büyükşehir’i mutlaka alacağız”

“Hibe alan emir alır”

“Berberoğlu’nun serbest bırakılması yetmez”

Salıcı: Sözlü Adana’ya anlamlı bir borç batağı bıraktı

chpbolge (4)ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Adana İl Örgütü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen bölge toplantısında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün 5 yıl sonunda anlamlı bir hizmet yerine borç batağı bıraktığını söyledi.  Enis Berberoğlu’nun serbest bırakılmasının yeterli olmadığının altını çizen Salıcı, Berberoğlu ile ilgili hazırlanan iddianame ve dava sürecinin de ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti. Salıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Katar tarafından hibe edildiği iddia edilen uçakla ilgili olarak da “Benim kadar yaşı olan bir ülkeden hibe uçak alacak kadar küçülmüş bir iktidarla karşı karşıyayız. Kendisinin sözüdür, ‘Borç alan emir alır’ diye. Hibe alan da bir süre sonra emir almaya başlar” ifadelerini kullandı.

Sheraton Adana Oteli’nde dün, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’ten görevdeki PM üyeleri, il başkanları, ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, il disiplin kurulu başkanları ve önceki dönemlerde görev yapan parti yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen bölge toplantısı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

chpbolge (3)“GENEL İKTİDAR İÇİN ÖNCE YERELDE İKTİDAR OLMALIYIZ”

Açılış konuşmasını yapan Adana İl Başkanı Av.Emrah Kozay, genel iktidarın yolunun yerel iktidardan geçtiğine işaret ederek, “5 yıl sonra Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabilmek için önce yerelde iktidarı kazanmalıyız. Yerel iktidarın yaratacağı heyecan ve motivasyon partimize genel iktidarın da yolunu açacaktır” dedi.

“İKTİDAR OY KAYBININ ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İÇİN MEDYA GÜCÜNÜ KULLANIYOR”

24 Haziran seçimlerinde iktidar partisinin 7 puanlık oy düşüşü yaşadığına ve TBMM’deki milletvekili sayısı artmasına karşın iktidar partisinin milletvekili sayısının düştüğüne dikkati çeken Av.Kozay, “İktidar, bu gerçekliklerin üzerini örtmek ve daha da önemlisi önümüzdeki yerel seçimlerde hezimete uğramamak için elinde bulundurduğu medya gücünü Cumhuriyet Halk Partisi’nde kargaşa yaratmak için kullanmaktadır ” diye konuştu.

“ADANA BÜYÜKŞEHİRİ MUTLAKA ALACAĞIZ”

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran CHP’nin bireysel değil toplumsal kaygılarla hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi verdiğini kaydeden Av. Kozay, “Bu sorumluluk duygusuyla, 31 Mart’ta Adana için bir devrimi gerçekleştirme hedefindeyiz. Biz kendimize inanıyoruz ve Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi ‘Adana Büyükşehir’i mutlaka alacağız. Ardından da üç olan ilçe belediyesi sayımızı mutlaka artıracağız. Hep birlikte kazanacağız ve önce yerelde ardından da genelde iktidar olacağız” şeklinde konuştu.

chpbolge (1)
“ÜLKEYİ GETİRDİKLERİ NOKTA TAM BİR FACİA”

Ekonomide yaşanan olumsuzlukları değerlendiren Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise ekonominin yönetilemediğinin altını çizdi. Türkiye’de her şeyin ithal edilir hale geldiğine işaret eden Salıcı, “Ülkeyi getirmiş oldukları nokta tam bir facia” diye konuştu.

“HİBE ALAN EMİR ALIR”

Salıcı, Katar tarafından hibe edildiği açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni uçağıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sayın Cumhurbaşkanı daha önce Ankara’da sarayda yaşıyordu. Şimdi artık temelli olan, toprağa bağlı olan bir saray ona yetmemeye başladı. Bir de uçan saray almaya karar verdi. Döndü dedi ki ‘Biz buna para vermedik. Biz bunu hibe yoluyla aldık’. Nereden aldık? Katar’dan aldık. Katar, bizim gibi böyle binlerce yıllık siyasi kültürü, geçmişi olan, imparatorluk bakiyesinden yepyeni bir Cumhuriyet doğmuş bir ülke değil. Katar 1972 doğumlu. Yani benim kadar yaşı olan bir ülkeden hibe uçak alacak kadar küçülmüş bir iktidarla karşı karşıyayız. Kendisinin sözüdür, ‘Borç alan emir alır’ diye. Hibe alan da bir süre sonra emir almaya başlar. Bizim ne borç almaya, ne de Katar gibi 1972 doğumlu bir ülkeden hibe uçak almaya ihtiyacımız var. Türkiye Cumhuriyetinin insan kaynakları da ekonomik kaynakları da kendi uçağını da kendi ihtiyacı olan koşullar, araçlar neyse onları alabilecek güçtedir.  Böyle bir tarihsel birikimde ve derinliktedir aynı zamanda”

“UYDURUK İDDİANAME VE DAVA SÜRECİ DE ORTADAN KALDIRILMALI”

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun serbest bırakılması kararını da değerlendiren Salıcı, Berberoğlu’nun milletvekili seçildiği gün serbest bırakılması gerektiğini söylerdi. Salıcı, “Fakat anlaşılan o ki, bizim siyasallaşmış yargımız bazı ihtiyaçlardan dolayı Enis Berberoğlu’nu serbest bırakmak zorunda kaldı. Yetmez, Enis Berberoğlu ile ilgili hazırlanmış olan o uyduruk iddianamenin ve dava sürecinin de ortadan kaldırılması gerekir. Milletvekillerinin hapiste olduğu, parti meclisi üyelerinin hapiste olduğu, ana muhalefet partisinin neferlerinin kovuşturmaya uğradığı bir ülkeyi dünyanın hiçbir yerine demokratik bir ülke diye anlatma imkanları yok” ifadelerini kullandı.

“SÖZLÜ ANLAMLI BİR BORÇ BATAĞI BIRAKTI”

31 Martta yapılacak yerel seçimlere de değinen Salıcı, Adana’ya sık sık geldiğini ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün anlamlı bir hizmetini göremediğini vurguladı. Salıcı, “Anlamlı bir hizmet yapmadı ama anlamlı bir borç batağı bıraktı Adana’ya. Bizim hepimizin yapacağı iş, geçmiş tartışmalarımızı bir kenara bırakarak; CHP’nin başarısı için yerel seçimlerde CHP’nin Adana’da da Mersin’de de Hatay’da da diğer illerimizde de geniş çapta ilçeleri ve büyükşehirleri kazanması için elimizden gelen çabayı göstermek ve partiyi daha geniş bir şekilde toplumsal kesimlerle buluşturmak; kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün ideallerine uygun bir şekilde CHP’yi iktidara götüren yolu yerelden başlatmaktır” dedi.

Salıcı’nın konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam eden toplantıda  katılımcılar yerel seçim stratejileriyle ilgili görüşlerini paylaştılar.