DOLAR21,1700% 1.01
EURO22,7326% 1.16
STERLIN26,3660% 0.46
FRANG23,2388% 0.74
ALTIN1.320,97% 0,59
BITCOIN26.772,56-1.595

“TARİHE TANIKLIĞIMIZ ENGELLENEMEZ”

Yayınlanma Tarihi :
“TARİHE TANIKLIĞIMIZ ENGELLENEMEZ”

cgcÇukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Emniyet Müdürlükleri Hizmet Binalarına gazetecilerin alınmamasına yönelik uygulamaya tepki gösterdi.

Gazetecilerin tarihin en önemli tanıklarından olduğunu, halkın haber alma hakkında köprü vazifesi gördüğünü belirten ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, “Gelişmiş ülkelerde basın özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılırken, Türkiye’de tam tersi uygulamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Gazeteciler tarihe tanıklık eden kişilerdir. Tarihe tanıklığımız sansür uygulamalarıyla engellenemez’’ dedi.

Gazete ve gazetecileri ayrıştırarak, haber alma hakkı ellerinden alınarak basın özgürlüğünden bahsedilemeyeceğini ifade eden Esendemir, ‘’Sık sık yayın organlarına çıkarak basın özgürlüğünden bahseden yöneticilerimizin ‘’Basın Özgürlüğü anlayışı’’ bu mudur?

Başbakanımız ve Basından Sorumlu Başbakan Yardımcımız bu konuda ne düşünmektedir. Bu yasaklamaların bir an önce kaldırılması, basın özgürlüğü konusundaki endişelerin yok edilmesi tek beklentimizdir’’diye konuştu.

Yasaklarla hiçbir sorunun aşılamayacağını, darbe dönemlerinde bile gazetecilerin böyle bir uygulamayla karşılaşmadığını dile getiren Esendemir, “Toplumun bilgi edinme hakkına yönelik olan bu ilkel yasak sansürden daha tehlikelidir. Bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

YORUM YAP