DOLAR20,9783% 0.73
EURO22,5975% -0.26
STERLIN26,4130% -0.37
FRANG23,0886% 0.38
ALTIN1.313,16% -0,69
BITCOIN27.151,880.191

‘SEYHAN’DA 21 BİN 656 SEÇMEN LİSTELERDEN SİLİNDİ’

Yayınlanma Tarihi :
‘SEYHAN’DA 21 BİN 656 SEÇMEN LİSTELERDEN SİLİNDİ’

zeydan_karalar_secim_listesiCumhuriyet Halk Partisi Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar Seyhan’da 21 bin 656 seçmenin listelerinden silindiğini iddia etti. Karlar, Adana genelinde bu rakamın 50 bin’in üzerinde olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

‘Seyhan’da 21 Bin 656 Seçmen Listelerden Silindi’

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı uyarınca, tüm Türkiye’de seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar ilçesinde 21 bin 656 seçmenin listelerde olmadığını söyledi.

Karalar, 2011 yılında Seyhan seçmen kütüklerinde yer alan 21 bin 656 kişinin son listelerde yer almadığını iddia ederken bu rakamın Adana genelinde 50 bin’in üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Karalar yaptığı açıklamada, ”Baktığınız zaman Seyhan’da 21 bin 656 Adana genelinde ise 50 bin in üzerinde seçmen listeden silinmiş. Listeden silinmelerin üç nedeni olabilir;

1-      Sezmen seçmenler yaşamlarını yitirmiştir.

2-      Seçmenler ikametlerinden taşındılar ancak hala yeni adreslerinde kayıt yaptırmadılar.

3-      Ya da bu kişiler aynı ikamette yaşamaya devam ederken listelerden silinmiş olabilir.

Oy Kullanmak Vatandaşlık Görevidir

Seçim Koordinasyon Merkezi’nde yapılan çalışma ile bu sonuçlara ulaştıklarını belirten Karalar, Rakamları 2011 yılı seçmen listeleri ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden yaptıkları araştırma sonucunda elde ettiklerini anlattı. Karalar, “Seçim kurulları adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verileri ile seçmen listelerini 10 Ocak’ta muhtarlıklarda askıya çıkardı. 2011 yılı seçmen listeleri ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden yaptığımız araştırma sonucu bu rakamlara ulaştık. Gelin görün ki Anayasal hak ve vatandaşlık görevi olan oy kullanma işlemini 21 bin 656 vatandaşın yapamayacağını gördük. Her seçmen üzerine düşen görevi yerine getirerek, muhtarlıklarda askıya çıkan listeleri kontrol etmelidir. Seçmen liste sorgulaması CHP Genel Merkezi’nin oluşturduğu ve internet üzerinden ulaşılabilen e-seçmen uygulamasıyla yapabilecek. Bunula birlikte yine internet üzerinde www.ysk.gov.tr adresinden bu bilgililere ulaşılabilecek.”

Ne Yapmak Lazım?

Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, seçmen kütüğünde yer almayan kişilerin ne yapması gerektiği konusundaysa şu bilgileri verdi: “Seçmen listesinde adı olmayan kişinin, bulunduğu ilçenin belediyesine elektrik, su, sabit telefon faturası, kira sözleşmesi ya da tapu kaydıyla başvurarak ’numarataj belgesi’ alması gerekiyor. Kişi aldığı belgeyle İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulunup adres kaydını yaptıracak ve sonra İlçe Seçim Kurulu’na başvurarak seçmen listesine kaydının yapılmasını talep edecek.”

Seçmen Masaları Vatandaşa Yardım Edecek

Listelere itirazların 23 Ocak’a kadar yapılabileceğini kaydeden Zeydan Karalar, zor durumda kalan ve yardım talep eden vatandaşların eski Atilla Altıkat Köprüsü yanındaki Seçim Koordinasyon Merkezi’de oluşturdukları seçmen masalarına başvurabileceğini söyledi. Karalar, “Yaptığımız araştırma sonucu Seyhan’da 21 bin 656 seçmenin seçmen listesinde olmadığını tespit ettik. Bu rakamı nüfusa orantılılarsak; Adana genelinde 50 bin’in üzerinde vatandaşın seçmen listelerinde olmadığını söyleyebiliriz. Bu anlamda vatandaşların Anayasal hak olan oy kullanma işlemini gerçekleştirebilmesi için biran önce işlemlerini yaptırarak kendilerini seçmen listelerine yazdırmaları gerekiyor. İşlem yaptırmak isteyen ancak desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar ise bizlere başvurabilir. Bu bağlamda Eski Atilla Altıkat köprüsü civarında bulunan Seçim Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapabilir. Burada kurduğumuz yardım masalarında vatandaşlar yaması gereken işlemler konusunda uyarılarak gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Ayrıca 50 kişilik bir ekip sokaklarda ve çarşı merkezinde broşür dağıtarak uyarılarda bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP