Gündem Adana

SANDIK GÜVENLİĞİNE DİKKAT

SANDIK GÜVENLİĞİNE DİKKAT
15 Mart 2014 - 13:46

hdpHalkların Demokratik Partisi Örgütü Büyükşehir ve İlçe Eş Başkan adayları ile birlikte kahvaltıda Adana’daki hukukçularla bir araya geldi. Yapılan söyleşide halkın gerçek iradesinin ortaya çıkması için oylar verildikten sonra oyların güvenliğini sağlamak için seçim kurullarında avukatlara görev düştüğü vurgulandı.  Kahvaltıya BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, HDP ve bileşenlerinin yöneticileri ve Çağdaş Hukukçular Derneği de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP İl Eş Başkanı Yusuf Tek, seçim güvenliğini tartışmaya açan HDP’ye yönelik saldırıların kardeşliğe yönelik olduğunu belirterek HDP projesi için  “Bu maya tuttu” dedi.

Halkın oylarına sahip çıkacağız

Av. Yasemin Dora Şeker, sandıkların güvenliğinin önemine dikkat çekerek 2011 seçimlerindeki çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Şeker, bu seçimlerde de HDP’li avukatlar olarak fikir alışverişinde bulunup seçim sayım, döküm çalışmaları sırasında avukatlar ordusu olarak görev alarak halkın oylarına sahip çıkacaklarını dile getirdi.

Halkın iradesi ortaya çıkmalı

ÇHD’den Türkan Eşli sandık güvenliğinin tek tek partilerin oyları açısından değil halkın gerçek iradesinin ortaya çıkması için önemli olduğunu vurgulayarak tüm avukatlarla birlikte çalışmak için katkı sunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Kanun devletine karşı hukuk devletini hakim kılacağız

HDP Büyükşehir Eş Başkan Adayı Leyla Uyar, kanun devleti karşısında hukuk devletini hakim kılmak için mücadele ettiklerini söyledi. Cezaevindeki hukukçuların çokluğuna dikkat çeken Uyar hukuksuzluğun olduğu yerde HDP’ye olan ihtiyacın da arttığını dil getirdi.

Emekler boşa çıkmasın

HDP Büyükşehir Eş Başkan Adayı Hüseyin Yıldız, “Şeytanı kapıdan kovsan bacadan girer”  diyerek her türlü önlemin alınması gerektiğini söyledi. Her türlü hileye başvuranların son hilelerinin de seçim kurullarında olduğunu söyleyen Yıldız, halkın gece on ikilere kadar fedakarlık yaparak yaptığı çalışmaların boşa çıkmaması için sandıkların güvenliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Av. Vedat Özkan, emeklerin boşa çıkmaması için her seçim bölgesinde müşahitler ve sandık görevlileriyle iletişim içerisinde çalışmak gerektiğine vurgu yaptı. bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Özkan, oylar sandıktan çıkıp tutanak tutuluncaya kadar görevlilerin yanında olacaklarını dile getirdi.