Ankara Escortları

DOLAR32,2159% 0.09
EURO35,0494% 0.54
STERLIN41,1488% 0.47
FRANG35,2874% 0.44
ALTIN2.452,68% -0,37
BITCOIN69.882,03-0.14

ÖZGÜMÜŞ, BAKAN BAYRAKTAR’A SAMPAŞ’I SORDU

Yayınlanma Tarihi :
ÖZGÜMÜŞ, BAKAN BAYRAKTAR’A SAMPAŞ’I SORDU

umit_ozgumusCumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, SAMPAŞ A.Ş.’nin Bakanlıktan ve belediyelerden aldığı işlerle ilgili,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a bir soru önergesi verdi.

Özgümüş, soru önergesinde şunları söyledi:

“Adana merkezde uzun yıllardan beri faaliyet gösteren SAMPAŞ A.Ş., kent otomasyon yazılımı konusunda belediyelere iş yapmaktadır. Firma, merkezini İstanbul’a taşımış ve bu süreçte, kendi faaliyet ve uzmanlık alanında olmayan kentsel dönüşüm ihaleleri de almaya başlamıştır.

Bayrampaşa Belediyesi’nin 21 Haziran 2013 tarihinde Kamu İhale Kanunu’nun 21.maddesinin B fıkrasına göre davet yöntemiyle yapılan Vatan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi İhalesi, 5 milyon 839 bin beşyüz TL bedelle SAMPAŞ ‘a verilmiştir. Bu ihale, davet yöntemiyle yapılmış ve bu nedenle ihaleye girebilecek başka firmaların haberi olmamıştır. Ayrıca çağrılan 4 firmadan üçü teklif verdiği halde, sadece SAMPAŞ’ın teklifi geçerli sayılarak, ihale bu firmaya verilmiştir.

Bu kapsamda,

1-SAMPAŞ A.Ş.’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm konusunda danışmanlık anlaşması var mıdır?

2-Danışmanlık anlaşması varsa, şehir planlama ve mimarlık mesleğinin alanına giren bir konuda SAMPAŞ A.Ş. hangi özellik, bilgi ve birikimine göre danışmanlığa kabul edilmiştir?

3-Bayrampaşa Belediyesi’nde davet yöntemi tercih edilip rekabet engellenerek kamu zarara uğratılmamış mıdır?

4-Çok özel uzmanlık konularında tercih edilen bu ihale yöntemine, daha önce sadece bilgisayar otomasyonu yapan bir firma hangi kritere göre davet edilmiştir?

5-Sözkonusu işin maliyeti ile ilgili Bakanlığınızın bir incelemesi ya da öngörüsü olmuş mudur?

6-SAMPAŞ A.Ş., Bakanlığınızdan ya da Türkiye genelindeki belediyelerden başka hangi işleri almış ve bunların hangileri davet usulüyle ya da doğrudan temin yöntemiyle ihalesiz verilmiştir?

7-Bakanlığınızca 30 Büyükşehir Belediyesi’nin kent otomasyonunun yapılarak birbirine entegre edileceği ve bunun tek kalemde ihaleye çıkarılacağı bilgisine ulaşılmıştır. Daha önceki benzer işlere bakılarak milyar dolar seviyesine çıkacak bu işin topluca ihaleye çıkarılacak olması, bu işi yapabilecek birçok küçük ve orta büyüklükteki firmayı devredışı bırakacak ve rekabet ortamı ortadan kalkacağı için kamu zararı oluşmayacak mıdır?”

YORUM YAP