Ankara Escortları

DOLAR32,2035% 0.06
EURO35,0412% 0.13
STERLIN40,9918% 0.13
FRANG35,4314% 0.23
ALTIN2.503,31% -0,28
BITCOIN71.263,646.316

“KADINLAR OLMADAN BAŞARI OLMAZ”

Yayınlanma Tarihi :
“KADINLAR OLMADAN BAŞARI OLMAZ”

akif_akay_kadinlarCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, geleceğin ancak kadın-erkek birlikteliğiyle şekillenebileceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, “Kurtuluş Mücadelesi” sonunda çağdaş dünyaya adım atan Türkiye’de kadının da toplumda söz sahibi olmasını gerektiren adımların Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından atıldığını belirtti. Kadınların toplumsal yaşamdaki önemine vurgu yapan Akay, toplumdaki başarısızlıkların kadınların göz ardı edilmesinden kaynaklandığını belirtti. Akay, “Çağdaş toplumun gelişmesi için kadın-erkek arasındaki eşitliğin sağlanması zorunluluktur. Kalkınmanın her alanda eksiksiz gerçekleşmesi, kadının yaşamın her alanında var ve etkin olmasıyla mümkündür. Gelecek ancak kadın-erkek işbirliği ile şekillenebilir” dedi.

Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 79.Yılı

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 79. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, 5 Aralık 1934 tarihinde TBMM’de Türk kadınlarına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanıyan anayasa değişikliğinin kabul edildiğini anımsatarak, 5 Aralık’ın bu nedenle Türkiye’de Kadın Hakları Günü olarak kutlandığını aktardı.

“Toplumdaki Başarısızlığın Nedeni Kadınların Yok Sayılması”

Kadınların toplumsal yaşamdaki önemine vurgu yapan CHP’li Akay, toplumdaki başarısızlıkların nedeninin kadınların göz ardı edilip yok sayılması olduğunu ifade etti. Akay, “1934’te Medeni Kanun’la, Türk kadını Avrupa’nın en uygar ülkelerinden önce önemli haklar elde etti. İsviçre, Fransa gibi ülkelerden çok önce kadınlar seçme ve seçilme haklarına kavuştular. 1930’larda Avrupa’nın pek çok ülkesinde kadın milletvekili bulunmazken Türkiye’de sonraki yıllarda erişilemeyen oranda kadın milletvekilimiz oldu” diye konuştu.

“Kadının Etkin Olmadığı Yaşam Her Zaman Eksik Kalacaktır”

Kadınların, Kurtuluş Savaşı’nın görünmeyen kahramanları olduğunu dile getiren Akay, savaş meydanının gerisindeki ekonomi, sağlık, eğitim başta olmak üzere tüm sorunların çözümcüsünün kadınlar olduğunu kaydetti. Akay, çağdaş toplumun gelişmesi için kadın-erkek arasındaki eşitliğin sağlanmasının şart olduğunu belirtti.

“Kalkınma Kadın-Erkek Eşitliğiyle Gerçekleşebilir”

Kalkınmanın her alanda eksiksiz gerçekleşmesinin, kadının yaşamın her alanında var ve etkin olmasıyla olanaklı olduğunu vurgulayan CHP’li Akay, “Gelecek ancak kadın-erkek işbirliği ile şekillenebilir. Kadının etkin olmadığı toplumsal ve siyasal yaşamda, barış ve kardeşlik her zaman eksik kalacaktır” şeklinde konuştu.

“Yerel Yönetimler Kadına Daha Çok Önem Vermeli”

Küçük, büyük demeden her türlü sorunu anında ve olduğu yerde çözme görevini üstlendikleri için yerel yönetimleri “feminen” olarak niteleyen CHP’li Akay, bu nedenle yerel yönetimlerin yapısına kadını daha çok katmak ve kadınların sorunlarına öncelikle önem vermek zorunda olduğunu söyledi.

“Her Alanda Eşitsizlik Sözkonusu”

Günümüzde kadınların çalışma yaşamında istihdamda, üretimde, ekonomik kaynaklara,  finansal varlıklara erişimde ve gelir dağılımında eşitsiz konumda olduğunu vurgulayan CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, “Kadınlar için bu durum, en temel insan hakkı olan yaşama hakkına tam olarak sahip olamamaya kadar varan bir dizi sorun yaratmaktadır. Kadın sorunu, eşitsiz ilişkiler içeren her alan gibi, toplumsal yaşamın çözülmesi gereken sorunlarındandır ve çözümü ancak bütüncül bir bakışla mümkündür” dedi.

 “Kadınlarımız Geleceğe Sahip Çıksın”

İletişimsizliğin, kavgacılığın egemen olduğu günümüz toplumunda, gerçek anlamda yaşanacak bir demokrasi için kadınların güçlü özelliklerine, duyarlılığa, hoşgörüye ve empatiye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Akay, kadınları her zamankinden daha fazla geleceğe sahip çıkmaya çağırdı.

YORUM YAP