Gündem Adana

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİ CHP İKTİDARIYLA AŞILACAKTIR’’

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİ CHP İKTİDARIYLA AŞILACAKTIR’’
09 Aralık 2013 - 14:19

orhan_sumerCHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, 10 Aralık’ta kutlanan Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Sümer, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, herkesin temel hak ve özgürlüklere saygı duyduğu, ayrımcılığın olmadığı, kimsenin ötekileştirilmediği, hukukun üstün kılındığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün var olduğu bir Türkiye dilediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 1948’de kabulüyle insanlığın en temel haklarına belgelerle sahip olduğunu ancak bildirgede yer alan hak ve özgürlüklere dayalı uluslar arası bir toplum düzenine hala erişilemediğini belirten Sümer, aksine dünyanın birçok bölgesinde iç savaşlar, çatışmalar, hatta etnik temizliğe varan nüfuz savaşları devam etmektedir’’dedi.
Vahim Tablo

İnsan hakları konusunda ülkemizde de vahim bir tablonun söz konusu olduğuna vurgu yapan CHP Adana İl Başkanı Sümer, “Ülkemiz bugün, demokrasi ve özgürlüklerin hızla yok edildiği bir ülke durumuna geldi. Güç geçmiyor ki, insan haklarına bir darbe daha indirilmesin. Temel hak ve özgürlükleri ileri götürme konusunda söz veren bu hükümet, insan hakları konusunun sigortası durumundaki hukukun üstünlüğü ilkesini bile yerlere sermiştir” dedi. Sümer, ülkemizdeki insan hakları ihlalleri ve özgürlükler konusundaki sorunların ancak Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıyla aşılabileceğini belirtti.