Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.840,191.987

ÜNİVERSİTEYE YENİ LABORATUVAR

Yayınlanma Tarihi :
ÜNİVERSİTEYE YENİ LABORATUVAR

laboratuvar2University Ranking for Academic Performances / Üniversite Akademik Performans Sıralaması (URAP)’ın en iyiler listesinde “En İyi 9’uncu Türk Üniversitesi” ilan edilen Çukurova Üniversitesi’nde yeni bir laboratuvar daha hizmete girdi. Türkiye’de sadece 5 merkezde bulunan ve dördüncü sırada da Çukurova Üniversitesi’nde kurulan Jeokronolojik ve Jeokimyasal Analizi için örnek hazırlama laborutuvarı, jeolojik problemlerin çözümünde önemli bir katkı sunma potansiyeline sahip olacak.

Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları akademik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda da Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Parlak ve Öğretim Görevlisi Dr. Fatih Karaoğlan tarafından hazırlanan projelerin TUBİTAK tarafından desteklenmesi sonucunda Üniversite, ileri düzeyde jeokronolojik ve jeokimyasal analizi yapmak üzere örnek hazırlama laboratuvarına kavuştu.

laboratuvarTürkiye’de Sadece 5 Merkezde Var

Çukurova Üniversitesi’nde dördüncü sırada kurulan bu laboratuvar Türk Üniversiteleri içinde sadece İTÜ, İstanbul Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve ÖDTÜ olmak üzere 5 merkezde bulunuyor. Prof. Dr. Osman Parlak ve Öğretim Görevlisi Dr. Fatih Karaoğlan’ın girişimleri sonucunda TÜBİTAK projeleri ile başlatılan çalışmalar sonucu Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’nün destekleri ile laboratuvar aktif hale getirildi.

“Jeolojik Problemlerin Çözümünde İzotropik Tarihlendirme ve Jeokimyasal Analizleri Önemli Yer Tutuyor.”

Kayaların jeolojik kökeni ve jeolojik tarihçesini ortaya çıkarmak için kullanılan laboratuvarla ilgili açıklama yapan Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Parlak, günümüzde yerbilimleri alanında jeolojik problemlerin çözümünde izotropik tarihlendirme ve jeokimyasal analizlerinin önemli bir yer tuttuğunu belirterek bu analizlerin “Örnek Hazırlama ve Analiz”  olmak üzere iki safhada yapıldığını söyledi.

Laboratuvarda hazır hale getirilen örnekler üzerinde ileri izotopik tarihlendirme (U-Pb, Ar-Ar, Fizyon İzi vb) ve ileri jeokimyasal analizler gerçekleştirilebileceğini belirten Prof. Dr. Parlak, “Laboratuvarda Çeneli Kırıcı, Otomatik Elek Sallayıcı, Sallantılı Masa, Frantz Manyetik Seperatör,  Ağır Sıvı,  Binoküler Mikroskop, Soğuk Kalıplama, Lepleme ve Parlatma, Hassas Kesme, Çeker Ocak ile Etüv isimli cihazlar bulunuyor. Bu tip laboratuvarların kurulması, ileriki dönemlerde izotopik analiz laboratuvarlarının Üniversitemiz bünyesine kazandırılmasına temel teşkil edebilecektir.” diye konuştu.

 

YORUM YAP