Gündem Adana

TIRNAK MANTARINA DİKKAT

TIRNAK MANTARINA DİKKAT
13 Mart 2014 - 12:06

tirnakÜlkemizde çok fazla tırnak mantarı hastası olduğunu ve hastalığın artış gösterdiğini belirten  Adana Bellapais Ayak Sağlığı ve Güzellik Merkezi Kurucusu Ferit İşkar, ayaklarda oluşan problemlerin sadece kozmetik bir sorun olarak görülmemesi konusunda uyarıda bulundu.
Mantarın, çok çeşitli nedenlerle oluşabileceğini belirten Ferit İşkar ayakların kapalı ortamda, nemli ve sıcak kalmasının mantarın üremesi ve büyümesi için uygun ortam yaratacağını belirtti. Mantarlı tırnakların sert, kalın ve bozuk bir şekillere sahip olduğunu anlatan Ferit İşkar şu ifadeleri kullandı: “Sürekli baskı altında olan tırnak, tırnağın canlı kısmı olan tırnak kökünü (matrixi ) ve alt dokuları korumak amacıyla tepki vererek kalınlaşır. Mantarlı tırnakları klasik tırnak makasıyla evde kesmek oldukça zor ve sıkıntılı olabilir.Hem estetik olarak hem de acı açısından düzeltilmesi gereken Mantarlı tırnak problemleri inceltilen tırnağın doğru şekilde kesilmesi ve aylık bakımlar ile kontrol altına alınır. Ancak periyodik olarak yapılacak medikal ayak bakımları tekrarlanacak problemlere karşı koruyucu etki sağlanabilir.”
Tırnak mantarının sadece kozmetik bir sorun olmadığını vurgulayan İşkar;”Tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Özel krem ve solüsyonların daha iyi etki etmesi sağlanır. Belirli bir düzenle yapılacak bakım ile tırnak sağlığına kavuşur” dedi.