![TAŞERON İŞÇİLER SENDİKALI OLDU](https://www.gundemadana.com/wp-content/uploads/2014/12/taseronisciler.jpg)
Türkiye’ ilk olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde sağlık sektöründe çalışan yaklaşık 600 Taşeron işçisinin Adana Türkiye Sağlık İş Sendikasına resmen üye oldular. Adana Balcalı Hastanesinde bir araya gelen işçiler’e Toplu iş sözleşmesinde alınan kararların müjdesini ise Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Merkez yönetim Kurulu üyesi ve Adana şube Başkanı Mehmet Demirci verdi.
Demirci,İşçilerle yaptığı toplantıda 7 ay önce Taşeronda çalışan işçilerin Sendikalaşması yönünde çok uğraş verdiklerini belirterek, sonunda kazanan tarafın İşçiler ve Sendika olduğunu söyledi. Toplu özleşme Masasında alınan Karaları İşçilere Anlatan Demirci,Şunları söyledi, 2 Yıllık altı aylık dönemler içerisinde alınan zamlar Birinci altı ay için Mevcut yövmiye ücretine 3 TL,İkinci altı için Yüzde 6,Üçüncü altı ay için yüzde 6, Dördüncü altı ay için ise yüzde 5 Beş yılda iki adet ikramiye 10 günlük Soyal yardım, Aylık 35 Tl, yol ücreti Belediye rayiç Bedeli net iki bilet ücreti,Bulaşıcı hastalık servis ücretinde çalışan, işçilere günlük 2.5 tl ek zam ilave edildi. yılda bir defa İlk Okula giden çocuklara 80 Tl Ortaokul’a giden çocuklara 90 Tl Liseye giden çocuklara 100 tl Üniversiteye giden çocuklara ise 130 Tl,Bayramlarda ikramiye 60 Tl Doğum Yardımı 110 Tl Ölüm yardımı 800 tl, Anne veya Babanın ölümünde ise 300 Tl, Doğal afetlerde 250 Tl, Fazla çalışma ücreti yüzde 60ödenmesi,Hafta tatili ve Bayramlarda 3 yövmiye,Gece Çalışanlarına yüzde 10 fazla ödenmesi,
Demirci, 1961 yılında kurulan Türkiye Sağlık İş Sendikasının Sağlık kolunda çalışan işçilerin haklarını savunarak hep ilkleri başardığını belirterek son olarak Türkiye’de taşeronlaşan Sağlık Bakanlığı Hastaneleri ve Üniversite hastanelerinde çalışan Taşeron işçilerini üye yaparak Toplu iş sözleşmesi yaparak resmen 600 üyenin Sendikalı olduğunu söyledi.
Burada Sendikalaşmanın öneminde değinin Demirci, Sendika varsa haklarınız savunulur eğer Sendikalaşmaz iseniz,Köleliğe mahkum olursunuz.Bu yüzdende üye olmayan işçi kardeşlerimizi de kapılarımızı ardına kadar açıyoruz gelin Sendikalı olun hakkınızı savunun.Bu Kötü düzene hep birlikte son verelim biz yapıcıyız yıkıcı değiliz. Şeklinde konuştu.
Demirci’nin konuşmalarında sık sık alkış tutan ve tezavruhat yapan işçiler ise ilk defa toplu sözleşmeden doğan haklarının zamlı almalarının mutluluğunu yaşadılar. 2015 yılına mutlu ve huzurlu gireceklerini söyleyen işçiler,Kendilerine bu hakkı tanıyan herkese teşekkür ettiler.