Ankara Escortları

DOLAR32,1911% 0.02
EURO34,9700% -0.09
STERLIN40,9261% -0.03
FRANG35,3434% -0.03
ALTIN2.504,06% -0,25
BITCOIN69.602,001.811

TARİHİ KONAKTA KURTULUŞ TÖRENİ

Yayınlanma Tarihi :
TARİHİ KONAKTA KURTULUŞ TÖRENİ

zeydan_karalar (9)CHP Adana Kadın Kolları ve Kent Konseyi Kadın Meclisi, ortaklaşa düzenlenen etkinlikte tarihi değerlere sahip çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanlığı ve Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı, 5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümü nedeniyle anma ve kutlama etkinliği düzenledi. Akkapı’daki Şeyh Cemil Nardalı Konağı’nda gerçekleşen etkinlikte Büyükşehir Belediye Bandosu 10. Yıl Marşı ile birlikte birbirinden değerli eserlerle vatandaşa bayram havası yaşattı.

Ergün Özfırıncı’nın stand-up gösterisiyle neşeli anlar yaşayan vatandaşlara tatlı ikramında bulunulan programda konuşan CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, Kurtuluş Savaşı’nda kentini, bölgesini ve ülkesini korumak için büyük bir kahramanlık örneği sergileyen Şeyh Cemil Nardalı’yı sevgi ve saygıyla andı.

Şeyh Cemil Nardalı’nın Adana’yı işgal eden Fransızlar’ın zulmünden kaçan insanları kendi konağında ağırladığını, karınlarını doyurup tedavilerinin gerçekleşmesinde büyük emek harcadığını kaydeden Av. Rukiye Çinkılıç, Kurtuluş Törenleri’nin önceleri Şeyh Cemil Nardalı Konağı’ndan başladığını ve kent merkezine doğru ilerlediğini hatırlattı.

AV. Çinkılıç, Şeyh Cemil Nardalı’yı Anlattı

Tarihi değerlere saygı ve minnet duygularını pekiştirmek için törenleri eskiden olduğu gibi yine Şeyh Cemil Nardalı Konağı’ndan başlatmak istediklerini kaydeden Av. Rukiye Çinkılıç, Şeyh Cemil Nardalı’nın ve konağın Adana için önemimini şu sözlerle anlattı:

“Büyükşehir Belediyesi’nde avukat olarak çalışırken Şeyh Cemil Nardalı Konağı’nın kamuya açılması için önemli bir çalışma örneği sergiledim. Nardalı ailesiyle de o dönemde bir bağ kurdum. Kendileriyle tanışmaktan son derece memnun oldum. Cumhuriyet tarihimizi bilmek durumundayız. Geleceğe güvenle bakmak istiyorsak tarihimizi bilmeli ve tarihimizden ders almalıyız.1918 yılında Adana İngilizler tarafından işgal edildi ve 1920 yılında İngilizler işgali Fransızlar’a devretti. İşgal tam 4 yıl sürdü.Fransızlar Adanalılar’ı zulümlerle bitirmeye çalışırken Şeyh Cemil Nardalı o tarihlerde 30 yaşında, genç ve yiğit bir delikanlıydı. Kaçkaç adı verilen olaylar esnasında Şeyh Cemil Nardalı, birçok kişiyi konağında ağırladı. Konakta Çerkezler, Kürtler, Afganlılarla birlikte yaklaşık 500 kişilik bir ordu kurdu. Zulümden kaçan insanlar Şeyh Cemil Nardalı Konağı’nda ağırlanıyor, tedavi ediliyor, karınları doyuruluyordu. Sonrasında güvenli bir şekilde Pozantı’ya geçişleri sağlanıyordu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kahramanlık örneği sergileyen Şeyh Cemil Nardalı’ya kayıtsız kalmadı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında konakta kendisini ziyaret etti. Şeyh Cemil Nardalı’nın bu mücadelesine Boğalar, Yamanyılmazlar, Cömertpaylar ve Büyükdeveciler de ortak olmuştur.Şeyh Cemil Nardalı tesadüftür ki 1955 yılında 80 yaşındayken bir 10 Kasım’da vefat etmiştir. Adanalılar, 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninin ardından Şeyh Cemil Nardalı’yı bugün konağın karşısında bulunan türbede defnetmiştir. Şeyh Cemil Nardalı ve silah arkadaşlarını sevgi ve saygıyla anıyoruz. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun.”

Baltacı: “Onurluyuz”
Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Serap Baltacı ise “Adana’nın kurtuluşunun başladığı bir konakta etkinlik düzenlemek bizim için bir onurdur. Etkinliği CHP Kadın Kolları ile ortaklaşa yapmak bize ayrıca mutluluk veriyor. Bu tür etkinliklerin ortak bir platforma taşınmasını önemsiyoruz. Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadınlarla birlikte programlar yapmaya özen gösteriyoruz. Adana’nın 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Karalar: “Cumhuriyete Kastedenleri Söküp Atacağız”

Törenlere katılan CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar da Adana’nın Kurtululuş Mücadelesi’nde çok önemli bir kent olduğunu vurguladı. Karalar, “Çünkü Mustafa Kemal Atatürk, Şeyh Cemil Nardalı ve Şakirpaşa Konağı’nda toplantılar yapmış, ülkenin son halini bu konaklarda değerlendirmiş, Atatürk Parkı’nda ‘Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” sözüyle Kurtuluş Savaşı kararını Adana’da vermiştir” dedi.

Atatürk’ün Kurtuluş mücadelesi fikrinin ilk olarak Adana’da uyandığını dile getiren Karalar, “Yani Kurtuluş Mücadelesi’nin başlangıcı Akkapı’dır, Adana’dır. Akkapı 1920’li yıllarda da efsane olduğunu gösterdi. Akkapılılar Cumhuriyeti karanlık güçlere yedirmeyeceğini gösterdi, Gezi olaylarında da gösterdi. Bu dirençlerinden dolayı tüm Akkapılılar’ı kutluyorum. İnşallah sizlerin sayesinde Cumhuriyete kast eden zihniyeti söküp atacağız. Seyhan Belediyesi’nde halk iktidarına doğru yürüyeceğiz, sonra bütün Adana ve tüm Türkiye’de iktidara yürüyeceğiz. İnanıyorum ki 2015’te Kemal Kılıçdaroğlu başbakan olacak ve bu ülkeyi karanlık zihniyetten kurtaracağız” diye konuştu.

Törende Nardalı, Boğa, Yamanyılmaz, Cömertpay ve Büyükdeveci ailesine mensup bireyler de konuklara teşekkür etti.

YORUM YAP