Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN67.064,410.266

SANAL DÜNYANIN KURBANI OLMAMAK İÇİN…

Yayınlanma Tarihi :
SANAL DÜNYANIN KURBANI OLMAMAK İÇİN…

canatarSon yıllarda yaygınlaşan sosyal paylaşım siteleri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek popüler hale geliyor. Sosyal paylaşım ağı kullanımının yaygınlaşması sonucunda özellikle yakın ve mahrem ilişki yaşayan çiftlerde ve evliliklerde sorunlar artmaya başladı; sosyalleşme ve flört etme azalıyor, sanal seks giderek artıyor…

Sanal âlemde, flört etmenin sınırlarını çizmenin oldukça zor olduğuna değinen Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği  (TERAPİDER) Genel Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar; ‘Sevgiliden ya da eşten zaman çalınarak, çeşitli bahanelerle sosyal paylaşım ağlarına girilmeye çalışılmasının ilişkilerde sorunlar yaşanmasına ortam hazırladığına dikkat çekti.

Aile ve Evlilik sorunları nedeniyle  boşanmaya karar veren çiftlerde, sosyal paylaşım ağlarından kaynaklanan problemlerin giderek artan oranda yer işgal ettiğinin de altını çizen  Dr. Canatar; “Boşanma dilekçelerinde, eşler birbirini sosyal ağlarda kaçamak yapmakla, eski sevgilileriyle görüşmekle ya da sosyal ağ paylaşım sitelerine dalıp birbirlerini unutmakla suçluyor. Son yıllarda Türkiye’de de bu nedenlerden dolayı ciddi tartışmalar yaşayan, boşanma eşiğine gelen hatta ilişkilerini bitiren çiftler gözleniyor.” dedi ve çiftler, sosyal paylaşım sitelerinin kurbanı olmasın diye önemli önerilerde bulundu:

1-“Böyle bir durumu ilk fark ettiğinizde birbirinize karşı açık olmalı ve konuşmalısınız. Görmemezlikten gelmek en büyük yanlıştır. Doğabilecek problemleri çözmenin en iyi yolu, olup biteni iyice anlamaya çalışmaktır. Eşinizi bu davranışa iten problemleri ya da ilişkinizdeki eksiklikleri ortaya çıkarıp, düzeltme yoluna gitmelisiniz.”

2- Sosyal paylaşım siteleri, bir yandan arkadaşlarınız hakkında fikir edinmenizi sağlarken, diğer yandan da ilişkiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Eski erkek ya da kız arkadaşlarınızdan gelebilecek arkadaşlık taleplerini onaylamak ya da onaylamamak konusunda ortak bir  karar almanız, çıkabilecek sorunların önüne geçilmesinde oldukça yararlı olacaktır.”

3 Sevginin, paylaşımın ve şeffaflığın olduğu her yerde güven vardır. Bu nedenle, sosyal paylaşım ağlarının, aranıza girmemesi ve kafanızda soru işaretleri yaratmaması için  kullandığınız sosyal paylaşım site hesap şifrelerini birbirinizden saklamamanız daha doğru olacaktır. Böylelikle merak edilen konular rahatlıkla çözümlenebilecektir.”

4-” Unutmayalım ki aldatma bir kandırmacadır. Bu kandırmaca ilişkinizin çatırdamasına yol açabilir. Bu nedenle, birer sosyal paylaşım ağı kullanıcısı olarak, eşinizle birlikte ortak bir hesap oluşturabilir ya da aynı kareyi paylaştığınız bir fotoğrafı profil resmi yapabilirsiniz. Aynı sosyal paylaşım ağı hesabını kullanarak, hem birbirinizin arkadaş çevresini yakından tanımış olur hem de yanlış anlaşılmalara neden olabilecek durumlara yer vermemiş olursunuz.”

5- ‘Bir arkadaşlık talebiniz var!’, ‘Bir mesaj aldınız!’, ‘Oyuna davet edildin!’ gibi bildirimlerle her gün siteye çağırılıyorsunuz. ‘Sadece, beş dakikalığına gireceğim!’ dediğiniz de, bir bakmışsınız saatlerdir sosyal paylaşım sitesi sayfasının karşısındasınız. Sanal dünyada sosyalleşmektense sevgiliniz, eşiniz ya da arkadaşlarınızla evde ya da dışarıda daha güzel vakit geçirebilirsiniz.”

6- ” Hergün akşam eve geldiğinizde mutlaka yarım saatinizi eşinize ayırın ve o gününüzü birbirinizle paylaşın. Böylece ilişkiniz ve aranızdaki güven duygunuz  güçlenecektir. “

7–  ” Her ikinize de  iyi gelecek ortak kararlar alın. Tüm bunlara rağmen ilişkinizdeki sorunları aşamıyorsanız da uzman bir aile-evlilik terapistinden destek almaktan çekinmeyin.”

 

 

 

YORUM YAP