Gündem Adana

PROJE ATAĞI

PROJE ATAĞI
26 Şubat 2014 - 14:44

atoAdana Ticaret Odası (ATO) ile Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliğiyle, başta Avrupa Birliği olmak üzere ulusal ve uluslararası projelerin bölgemizde yatırıma dönüşmesi ve bölgemizin proje geliştirme ve uygulama kapasitesinin artırılması hedefiyle düzenlenen iki günlük “Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi”ni başarıyla tamamlayan 80 kişiye sertifikaları dağıtıldı.

Adana Ticaret Odası Akdeniz Avrupa İşletmeler Ağı Ofisi’nin yıllık eğitim programı kapsamında, 2014-2020 döneminde Adana ilinin proje geliştirme ve yürütme kapasitesinin artırılması ve çeşitli kaynaklarca sunulan fon ve hibe gibi mali desteklerden daha fazla yararlanılmasının sağlanması amacıyla gerçekleştirilen eğitim ÇKA Proje Uygulama Birimi Uzmanı Ayşegül Turgut tarafından verildi. ATO Meclis Salonu’nda gerçekleşen ve  mevcut durum analizi, paydaş analizi, sorun analizi, hedef analizi, strateji analizi, mantıksal çerçeve matrisi, süre ve faaliyet planlaması ve kaynak planlaması konularını içeren seminerin ardından sertifika töreni düzenlendi.

Törende konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, günümüzde bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini, haberleşme ve ulaşım araçları sayesinde dünyanın küçük bir köy haline geldiğini ifade ederek, “Böylece ticaret, sanayi ve imalattan kültürel alanlara kadar ülkeler arasında ortak çalışma imkânları doğmakta, hatta bu giderek zorunlu hale gelmektedir. Günümüz problemleri, bir kişinin hatta bir kurumun çözemeyeceği kadar karmaşık olup; her alanda kıyasıya bir rekabet söz konusudur. Böyle bir ortamda kurum ve toplumların varlıklarını sürdürebilmeleri için; zaman, insan gücü ve diğer kaynakları en iyi şekilde değerlendirme zorunluluğu vardır. Bu da başarılı bir şekilde organize edilmiş plan ve programla gerçekleştirilebilir. Başarıların sürekli olması, toplum hayatının nizam ve ahenginin sağlanıp devam etmesi isteniyorsa bunlara yönelik bir planın bulunması gereklidir. Bu planın bir programa bağlanması ve programı oluşturan alt bölümlerin belirlenerek bunlara özgü projelerin hazırlanıp hayata geçirilmesi gerekir” dedi.

Sistemli, planlı ve bilinçli çalışmanın bir göstergesi olarak algılanan proje düşüncesi ve projeli çalışmaların öneminin arttığına da işaret eden Menevşe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin Avrupa Birliği’ne  entegrasyonu ve sürece katkı anlamında başta Odamız olmak üzere tüm kişi ve kurumların, Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak için AB tarafından ilan edilen proje çağrılarına başvuruda bulunarak, proje sürecini başarılı bir şekilde yürütüp tamamlaması gerekmektedir. Bu süreci başarılı bir şekilde yönetebilmek amacıyla Avrupa Birliği’nde de uygulanan, “Proje Döngüsü Yönetimi” sistemi benimsenmektedir. Proje Döngüsü Yönetimi ile kaynakların doğru kullanımı sağlanarak proje faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması hedeflenmiş ve bu sayede hazırlanacak başarılı projelerle İl çapındaki kurumlara ve İlimiz katma değerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Adana Ticaret Odası olarak, 2000 yılından bu yana Avrupa Birliği’nce açılan programlara projeler hazırlayarak bölgemizin önemli miktarda AB hibesinden faydalanmasını sağlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz.”

Törende konuşan ÇKA Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak da, Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin faydalanması için ayrılan 1 milyar dolarlık kaynak olduğuna dikkat çekti. Bu kaynağın kullanılabilmesi için iyi hazırlanmış projelere gereksinim duyulduğunu belirten Şarbak, “Bu kaynakların Türkiye’ye akışının sağlanması, hazırlanan projelerin içeriği ve geçerliliğiyle ilgilidir. Burada verilen eğitimle projelerin istenen normlara ve altyapıya göre hazırlanma yeteneğinin sağlanması hedeflenmiştir. Bu eğitimlere ağırlık vererek daha fazla proje hazırlamalı ve Türkiye için ayrılan yatırım fonlarından bölgemize kaynak akışını hızlandırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Törenin sonunda Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi’ni başarıyla tamamlayan 80 katılımcıya sertifikaları dağıtıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin