Ankara Escortları

DOLAR32,1911% 0.02
EURO34,9700% -0.09
STERLIN40,9261% -0.03
FRANG35,3434% -0.03
ALTIN2.504,06% -0,25
BITCOIN69.602,001.811

KİME GÜVENİLİR?

Yayınlanma Tarihi :
KİME GÜVENİLİR?

akif_akay_muhtarlarCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, muhtarlıklarla belediyeler arasında güçlü bir bağ kurulması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, yönetimin bir uzantısı konumunda olan muhtarlıklarla belediyeler arasında güçlü bağların kurulması gerektiğini bildirdi. Yapılan araştırmalara göre muhtarlıkların en güvenilir kurumlar arasında olduğunu vurgulayan Akay, toplumsal güvene de sahip olmaları dolayısıyla muhtarlara çok iş düştüğünü söyledi.

Köylerin ve mahallelerin halka en yakın, birinci kademe yerel yönetim olarak işlev görmesi gerektiğini kaydeden CHP’li Akay, muhtarlıkların zaman zaman kentsel sisteme alışık olmayan vatandaşlara hamilik yapıp mahalle ölçeğindeki sorunların çoğunu çözdüğünü vurguladı. Akay, “Ancak, kentin gelişmiş mahallelerinde bir imza makamı olan bir kuruma dönüşmüş durumda” dedi.

Özellikle kenar semtlerde kamu kurumlarıyla ilgili istemlerin doğrudan muhtarlığa yapıldığına dikkati çeken Akay, “Muhtarlık kurumu bunları yanıtlamak için yerel ve yerel üstü çeşitli ilişki ağlarını kullanmak zorunda kalmakta, kamu yöneticilerine ve siyasilere mahallesinin sorunlarını götürmeye çalışmaktadır. Mahalle sakinlerinin kişisel istemlerinin de çoğu kez takipçisi muhtarlar olmaktadır. Tümüyle bize özgü bir kurum olan ve özellikle son zamanlarda halkın katılımı ile oluşan muhtarlık, yapılan araştırmalara göre en güvenilir kurumlarımız arasındadır. Belki seçiminin partilerden bağımsız olması ve doğrudan toplumun tercihini yansıtması bu güven duygusunda rol oynamaktadır” dedi.

Muhtarlara, toplumsal güvene de sahip oldukları için, çok iş düştüğünü ifade eden Akay, “Oluşturulacak kurum ve etkinliklerle bir anlamda muhtarlara bir belediye başkanı gözüyle bakmak çok da yanlış olmayacaktır. Hatta sorunların büyük ölçüde mahallede, muhtarlık makamında çözülmesi, aslında belediyeyi halkın ayağına götürmek olacaktır” diye konuştu.

 

YORUM YAP