Ankara Escortları

DOLAR32,2146% 0.1
EURO35,0414% 0.52
STERLIN41,0900% 0.34
FRANG35,2684% 0.38
ALTIN2.449,50% -0,50
BITCOIN69.710,20-0.534

“İNÖNÜ’YÜ MİNNETLE VE SAYGIYLA ANIYORUZ”

Yayınlanma Tarihi :
“İNÖNÜ’YÜ MİNNETLE VE SAYGIYLA ANIYORUZ”

akif_akayCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün büyük bir asker ve diplomat olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı ve CHP Onursal Genel Başkanı İsmet İnönü’yü ölümünün 40. yılında saygıyla andıklarını söyledi.

CHP’li Akif Kemal Akay yaptığı açıklamada İsmet İnönü’nün Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı olduğunu anımsatarak, “Kurtuluş mücadelesinin en önemli kişiliklerinden biri olan büyük asker İsmet İnönü aynı zamanda büyük bir devlet adamıydı” dedi.

“Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur” sözüyle İnönü’nün hayata bakış açısını da ortaya koyduğunu kaydeden CHP’li Akay, Türk devriminin başarıya ulaşmasında önemli bir rol oynayan İnönü’ye, Lozan Barış Antlaşması’ndaki diplomatik başarısı dolayısıyla Türk halkının minnettar olduğunu söyledi.

Akay, “Büyük Önder Atatürk, Türkiye’nin kuruluşunu tescilleyen Lozan Barış Antlaşması için Bu antlaşma, Türk ulusuna karşı, yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış, büyük bir suikastın çöküşünü anlatan bir belgedir. Osmanlı dönemi tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer eseridir’ diyerek antlaşmanın önemini anlatmıştır. Bu siyasal zaferin elde edilmesi, İsmet Paşa’nın bağımsızlık ülküsü, vatan sevgisi ve dirayetli duruşu sayesinde olmuştur. Vatan sevgisi ve onurlu kişiliğiyle dünyaya örnek olan büyük asker ve devlet adamı İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 40. yılında saygı ve özlemle anıyoruz” diye konuştu.

 

YORUM YAP