DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“İHRACAT DESTEKLENMELİ”

Yayınlanma Tarihi :
“İHRACAT DESTEKLENMELİ”

ihracatAdana Sanayi Odası (ADASO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda sektörlerin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için yatırım ve üretimin teşvik edilmesi, ihracatın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nın 6 ayda bir gerçekleştirildiğini, sektör sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığını belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, bir önceki toplantıda dile getirilen sorunların çözümüne yönelik yapılan çalışmaları ve girişimleri anlattı. Adana’nın teşvik uygulamalarından büyük zarar gördüğünü, işsizliğin en yüksek olduğu illerin başında yer aldığını vurgulayan Kıvanç, yaşanılabilir ve yatırım yapılabilir kent haline getirilmesi için teşvik uygulamalarından hak ettiği payı almasının öncelikleri arasında bulunduğunu bildirdi.

Teşvik mevzuatının sadece Adana değil, tüm iller için tekrar gözden geçirilerek yatırım hamleleri yaptıracak yeni düzenlemeler gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kıvanç, 500 milyar dolarlık 2023 yılı hedefine ulaşılabilmesinin, mevcut üretim kapasitesinin  ancak yüzde 400 artırılması ile mümkün olabileceğini belirtti. Kıvanç,  “Mevcut üretimin tamamını katma değerli ürünlere çeviremeyeceğimize göre, çok ama çok yatırım yapılmalıdır. Yatırım ve üretim için yatırımcılara avantajlar sunulmalı, ihracat yapanlar da mutlaka desteklenmelidir” dedi.

Adana’da bugüne kadar konut imar planlarının gündeme geldiğini, sanayi ve ticaretin ihmal edildiğini belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, süreçte yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak, sektörel sanayi sitelerinin oluşturulması, kent içinde dağınık şekilde faaliyet gösteren işyerlerinin kümelenme şeklinde buralara taşınmasının hedeflendiğini bildirdi. Kıvanç, “Kentimiz bir yandan  kirlilikten kurtulurken,  işletmelerimiz çağdaş ortamda üretim yapma imkanına kavuşacak, bazı illerde olduğu gibi Adana’nın da üretim değerleri ortaya çıkarılmış olacaktır” diye konuştu.

SEKTÖR SORUNLARI DİLE GETİRİLDİ

ADASO Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu’nun da katıldığı ortak toplantıda, Meslek Komiteleri Sözcüleri tarafından sektörlerin sorunları dile getirildi ve çözüm önerileri anlatıldı.

Ortak sorunlar arasında, kalifiye eleman bulunamaması, istihdam, kayıt dışılık, konut üretimi için arsa bulunamaması, sanayi sitelerinin yetersizliği, haksız rekabet, elektrik kesintileri, devlet ihale şartnamelerinin yenilenmesi ve yerli malına öncelik verilmesi, devlet yardım ve desteklerinden yararlanılması, çekten kaynaklı mağduriyetin giderilmesi, ücretler üzerindeki vergi ve sosyal güvenlik yükünün ağır olması yer aldı.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış