Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

HDP, ADANA’DA ADAYLARINI TANITTI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
HDP, ADANA’DA ADAYLARINI TANITTI

hdpadaylari“Bizler HDP, Bizler Meclise” sloganı ile seçimlere girecek olan HDP Adana’da seçim startını coşkulu bir şekilde verdi.  Ankara’daki Aday tanıtım toplantısından dönen Milletvekili Adaylarını Ceyhan gişelerinde kalabalık bir konvoy karşıladı. Ceyhan’da konvoy eşliğinde yapılan şehir turu sonrası gerçekleştirilen mitinge binlerce kişinin coşkusu damga vurdu.

HDP’nin yükselişi iktidarı rahatsız ediyor

Ceyhan’da gerçekleşen mitingde Ağrı’da yaşanan saldırının provokasyon olduğu ifade edilerek, Erdoğan’a “seni başkan yaptırmayacağız”  denildi. Ağrı’daki çatışmada 5 kişinin öldürülmesi ile ilgili konuşan HDP Adana Milletvekili Adayı Rıdvan Turan “Kendilerini Ağrı dağının tepesinde bahcesehirvestelservis.com
bahcesehirdekarasyon.com sananlar 8 Haziran’da alaşağı edileceğini bildikleri için provokasyon peşindeler”  dedi. Bir cinayeti işleyenin kim olduğunu anlamak için kimin işine geldiğine bakmak gerektiğini ifade eden Turan,” Ey Erdoğan sen başkan olacaksın diye evlatlarımızın bir bir yakılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.  Kamuoyu anketlerin HDP’nin önü alınamaz yükselişini gösteren anketler ortaya çıktıkça iktidardakilerin yerinde rahat oturamadığını dile getiren Turan,  büyük bir kardeşlikle tüm hanelere girerek barış için oy istemeye çağırdı.

hdpadaylari2 - KopyaAKP’nin seçim çalışmasına kan bulaştı

HDP olarak büyük bir sabırla önlerine çıkan hiç bir engeli tanımayacaklarını ifade eden HDP Adana Milletvekili Adayı ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş Ağrı’daki olay daha basına dahi düşmeden önce Cumhurbaşkanı, hükümet ve Genel Kurmayın HDP’yi suçlamaya başladığını belirterek yüzde 10 barajını aşmalarının önüne engeller koymaya çalışıldığını dile getirdi.  Hükümetin seçim çalışmalarına kan bulaştırdığını söyleyen Beştaş, kendilerine düşenin seçime kan bulaşmaması olduğunu belirterek, bunun için bugün olduğu gibi yarın da üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti.  Provokasyonun sebebinin Tayyip Erdoğan’ın oylarının düşmesi olduğunu kaydeden Beştaş, Cumhurbaşkanının 400 milletvekilinden 335e düştüğünü belirterek “Ancak onlara 335’te fazla onları 335’in de altına düşüreceğiz. O başkan olamayacak” dedi.  Ağrı’da HDP’nin fidan dikme etkinliği yaptığını ifade eden Beştaş,  yandaş medyanın PKK’nin oy için baskı yaptığı iddialarına cevap vererek “buna çocuklar bile güler. Orada halkla birlikte fidan dikme etkinliği yapılıyor ” dedi. Barışı AKP’ye teslim etmeyeceklerini ifade eden Beştaş, 8 Haziran’da barış dolu güzel günlerin ilk adımını alacaklarını söyledi. Bir diğer Aday Vedat Özkan günlerdir konuştukları provokasyon ihtimalinin Ağrı’da gerçekleştiğini belirterek Ancak bu şekilde bir provokasyon beklemiyorduk dedi.

hdpadaylari3 - KopyaToplumu kapsayan adaylar

Kuruluşundan beri Türkiye’deki tüm renklerin sesi olma iddiası olan HDP adayları Adana’da da çok renkli bir tablo çiziyor. İçlerinde Arap, Türk, Kürt, Alevi, Sünni vatandaşların olduğu on dört Adana milletvekili adayının yarısı kadınlardan oluşuyor. HDP Aday listesinin birinci sırasında yer alan Rıdvan Turan yıllarca Sosyalist Parti Genel Başkanlığı yapmış bir doktor. Gençlik yıllarında sosyalist düşünceyi benimseyen Turan, birçok kitap yazdı. Listenin ikinci sırasında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Av. Meral Danış Beştaş yer alıyor. Sakin üslubuyla dikkat çeken Beştaş, kadın cinayetleri davalarında kadınların savunmasını yapmış bir hukukçu. Beştaş, AİHM’de bir ilkin yaşandığı Nahide Opuz davasında müşteki avukat olarak yer aldı. Hak ihlallerine karşı verdikleri hukuk mücadeleleri öne çıkan listedeki diğer hukukçular, Vedat Özkan, Beyhan Günyeli ve Tugay Bek.  Vedat Özkan, İnsan Hakları Derneği (İHD), Adana Barosu ve ÇHD’de çeşitli kademelerde görev aldı. İHD Akdeniz Bölge Temsilciliği yapmış olan Beyhan Günyeli Adana Barosu Kadın Komisyonu’nda yer aldı. Reyhanlı patlaması, Cezaevinde tecavüze uğrayan F.O., öldürülen gazeteci Kadri Bağdu davaları gibi kamuoyunun yakından takip ettiği davalarda müşteki avukat olarak görev alan  Tugay Bek, Emek Partisi’nde il yönetim kurulu, İHD MYK, Türkiye Barış meclisi gibi alanlarda görev aldı. HDP’de genç adaylar da dikkat çeken konular arasında. 25 yaşındaki Kader Duman öğrenci ve işçi gençlerin, işsiz gençlerin sesi olmaya aday.  Başı örtülü bir kadın olan Hatice Kavran,  İslami kimliğiyle dikkat çekiyor.  Sosyoloji ve edebiyat öğrenimi alan Kavran’ın çeşitli dergilerde yayımlanmış Zazaca öyküleri bulunuyor.

YORUM YAP