Gündem Adana

EMEP: KRİZİN BEDELİNİ ONU YARATANLAR ÖDESİN

EMEP: KRİZİN BEDELİNİ ONU YARATANLAR ÖDESİN
14 Ağustos 2018 - 23:20

emep sevil araci (2)‘KRİZİN GERÇEK NEDENİ RANTA DAYALI POLİTİKALARDIR’

“Krizin bedelini onu yaratanlar ödesin”

Yükselen döviz kuru ve ekonomideki gidişata dair açıklama yapan Emek Partisi Adana İl Başkanı Av. Sevil Aracı, krizin gerçek nedeninin ranta dayalı ekonomik politikaların tıkanması olduğunu söyledi. Krizin bedelini son 15 yılın en yüksek enflasyonu karşısında ücretleri eriyen yüzde 99’un değil, onu yaratan yüzde 1’in ödemesi gerektiğini ifade eden Aracı, “Başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerin artırılarak alım gücünün erimesinin önüne geçilmesini istiyoruz” dedi.

“YENİ EKONOMİ MODELİNDE İŞÇİLER YOK”

Yaptığı yazılı açıklamada ekonominin daha da kırılgan hale gelmesinin nedenlerinden birinin yeni rejimin ortaya çıkardığı belirsizlik olduğunun altını çizen Aracı, “Ekonomiye duyulan güvensizlik son bir haftadaki ‘döviz krizi’ ile birlikte hızla yayıldı. Bu krizin yangının alevi de samanı da AKP politikalarıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu ‘100 günlük icraat metni’ ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘Yeni Ekonomi Modeli’nin (YEM) ekonomik krize yönelik bir çözüm sunmuyor. Günlerdir sermaye ile toplantı üzerine toplantı yapılmasına rağmen bir kez olsun işçi ve emekçilere tek bir soru sorulmamıştır. Fikirleri alınmamıştır. Bu model %1’in modelidir, içinde % 99 yoktur” dedi.

“İŞÇİ SINIFI ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ ARTTIRILMAK İSTENİYOR”

Krizden çıkış yolu olarak ücretleri geriletmenin hedeflendiğini dile getiren Aracı, “Enflasyon ile yoksullaştırmayı, güvencesiz çalıştırmayı, daha fazla özelleştirmeyi, kamu hizmetlerini daha da ticarileştirmeyi/pahalılaştırmayı, sermayeyi/bankaları kurtarırken işçi sınıfı üzerindeki vergi yükünü artırmayı öngören bir saldırı programına karşı direnmek şarttır” dedi. Bugün krize giren neoliberal birikim modelinin bedelini işçilerin yıllardır ödediğini kaydeden Aracı, “İşçiler büyümeden pay alamamış, gelir dağılımı emek aleyhine bozulmuş ve kof büyüme modelinin bedelini fazlasıyla işçiler ödemiştir. Uluslararası sermaye için ülkemizi cazip hale getirme ve ‘rekabet gücü’ adına, grev yasaklarıyla, sendikalaşma önündeki engellerle, güvencesiz istihdamla, iş cinayetleriyle, kuralsızlığın kural haline gelmesiyle, düşük ücretlerle, uzun çalışma saatleriyle, Türkiye’nin dünyada işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasına sokulmasıyla işçi sınıfı büyük bedeller ödemiştir. Düşük ücretler nedeniyle ancak borçla yaşayabilen ve banka kredilerine bağımlı bir işçi sınıfı, Türkiye’yi yönetenlerin uluslararası finans kapitale en büyük hediyesidir. Türkiye’nin emperyalizme, uluslararası finans kapitale bağımlılığına son verecek tek güç bu bağımlılıktan hiçbir çıkarı olmayan işçi sınıfıdır” dedi.

emep sevil araci (1)“KRİZLE KEMER SIKARAK DEĞİL ALIM GÜCÜ ARTIRILARAK MÜCADELE EDİLEBİLİR

Bedel ödeyen sadece işçi sınıfı ve emeğiyle geçinen ülkenin yüzde 99’undan ibaret olmadığını dile getiren Aracı, “Uluslararası finans kapitalin ve onların kredileriyle beslenen şirketlerin büyük vurgunlarının bedelleri arasında yağmalanan doğa, kuruyan dereler, katledilen ormanlar, rant için betonlaştırılan kentler ve yok edilen tarihsel miras da vardır” diye konuştu. 15 yıldır ısrarla sürdürülen akıldışı sermaye birikim modeliyle küplerini dolduran, yelkenlerini şişiren bir azınlık bulunduğuna dikkat çeken Aracı, “Krizin bedelini ödemesi gerekenler de onlardır.  Krizi yüzde 1 yarattı bedelini yüzde 99’a ödetmek istiyorlar.

En acil talep olarak, son 15 yılın en yüksek enflasyonu karşısında eriyen ücretlerin acilen telafi edilmesini, başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerin artırılarak alım gücünün erimesinin önüne geçilmesini istiyoruz” dedi. Krizle kemer sıkarak değil alım gücü korunarak ve artırılarak mücadele edilebileceğini dile getiren Aracı, “Toplu işten çıkarmaların yasaklanmasını istiyoruz. Krizin yaratabileceği işsizlik riskine karşı kamu istihdamı artırılmalıdır. Vergideki adaletsizliğe son verilmesini, çok kazanandan çok vergi alınan, asıl olarak karın/rantın/faizin vergilendirilmesine dayanan bir vergi sistemi kurulmasını istiyoruz. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin, en zengin ailelerinin, partili/yandaş patronların vergi borçlarını büyük oranda sıfırlayan kararların derhal iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

“DEVLETTEKİ SAVURGANLIK SON BULSUN”

Devlet idaresindeki akıl dışı harcamaların ve savurganlığın son bulmasını istediklerini söyleyen Aracı, “Ülke kaynaklarının betona gömülmesine hayır diyoruz. Kaynak israfına ve borçlanmaya yol açacak faydasız yatırımlar durdurulmalıdır. Türkiye borçlu bir ülkedir ama bu borç işçi sınıfının borcu değildir. Aksine işçi sınıfı alacaklıdır. Bir borç krizi olarak karşımıza çıkan ekonomik krizin, işsizlik ve yoksullaşma olarak işçi sınıfına fatura edilmesine izin vermeyeceğiz! Borç yüzde 1’in borcudur. Yüzde 99 bunu neden ödesin?” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin