Ankara Escortları

DOLAR32,1916% 0.02
EURO35,0137% 0.43
STERLIN41,1028% 0.35
FRANG35,2469% 0.32
ALTIN2.450,42% -0,46
BITCOIN69.799,99-0.496

“DERSHANELER BİR İHTİYAÇTIR”

Yayınlanma Tarihi :
“DERSHANELER BİR İHTİYAÇTIR”

taslakDershanelerin kapatılmak istenmesini “akıl dışılık” olarak değerlendiren CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Soner Çetin, “Dershaneleri mevcut yetersiz eğitim sistemi doğurmuştur. Dershaneleri kapatırsanız işsizler ordusuna on binlerce yeni işsiz eklersiniz” dedi. Çetin, “40 yaşındaki öğretmenlerin devlete alınacak olmasına” da “39 ve altında olanlar ile KPSS’ye girenlerin suçu nedir?” diye tepki gösterdi.

Akıl ve Mantıkla Yaklaşılmalı

AKP Hükümetinin dershaneleri kapatmak istemesini hem evdeki bulgurdan olmak hem de işsizler ordusuna yeni işsizler eklemek olarak değerlendiren CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Av. Soner Çetin, soruna “Neden dershaneler var?” sorusuyla yaklaşılması gerektiğini savundu. “Dershaneleri kapatmak işsizlere yeni işsizler eklemek, yüz milyonlarca lira vergiden olmak, SGK priminden yoksun kalmak ve daha da önemlisi fırsat eşitsizliğini kısmen ortadan kaldıran bir imkândan mahrum olmaktır” diyen Çetin şu değerlendirmeleri yaptı:

On Binlerce Yeni İşsiz Demektir

Sadece öğretmen ve yönetici değil, yardımcı elemanlarla birlikte on binlerce insanımıza istihdam imkânı yaratan dershaneleri kapatmak demek, işsizler ordusuna yeni işsizler eklemek demektir. Dershanelere ihtiyaç duydurmayan bir eğitim sistemini Türkiye’nin her köşesinde uygulamadan dershaneleri kapatmak demek dershanelerdeki on binlerce öğretmeni KPSS mağdurlarının yanına itmek demektir. Hükümet bu yükün altında ezileceğini bilmelidir.

Dershanelerin Borcu Ne Olacak?

Adeta yasadışı kumar oynanan yerlermiş gibi algılatılan dershaneler kapatıldığında, o dershanelerin kurulma ve işletme aşamasında bankalardan aldığı kredi borçlarını kim ödeyecek, Hazine mi üstlenecek bu sorumluluğu? Dershane binalarının ileriye yönelik olarak sözleşme altına alınmış kira borçlarını kim ve nasıl ödeyecek? 20-30 yılda büyük güçlükler içerisinde oluşan dershanelerin marka değerleri bir anda sıfırlanacak olduğu için bu kaybı kim, nasıl telafi edecek?

200 Bin Adayın Derdini Çözdünüz Mü?

Bugün itibarıyla 200 bin öğretmen adayı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) mağdurudur ve ümit ederek, sabır çekerek atanmayı beklemektedir. Hal böyleyken ve her yıl on binlerce mezun bu işsiz öğretmenler ordusuna eklenmekteyken orduyu daha da büyütmek ne anlama gelmektedir. Sayın Başbakan ’40 yaş ve üzerindekileri mülakatla devlet okullarına alacağız’ diyor. İyi de 39, 38, 28, 25 yaşındaki dershane öğretmenlerinin suçu nedir? Neden 40 yaş gibi bir eşik konmuştur? KPSS’ye girenlerin suçu ne, bu durum adaletsizliğe yol açmayacak mı?

Sadece Rantın Adı Değişecek

Özel dershanelerin özel okullara dönüşebilmesi için uygun arsaya ihtiyacı olduğuna da dikkat çeken CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Soner Çetin, “Dershaneleri rant kapısı olmaktan kurtaracağız, diye sayın Başbakan bu halkı aptal mı sanıyor? Ayda 250 TL taksitle dershaneye çocuğunu zor da olsa gönderebilen bir aile, ayda en az 500-700 TL olan özel okul parasını nasıl ödeyecek? Özel dershane rantı yetmiyor da daha fazlası mı gerekiyor ki sayın Başbakan tutturmuş ‘Dershaneleri kapatacağım’ diyor. Bu halk artık bu oyunlara kanmaz. Bırakın ve vazgeçin bu girişimden.

Dershaneler Bir İhtiyaçtır

Türkiye’de yüz binlerce halk çocuğunun dershaneler sayesinde üniversitelere girebildiğine de dikkat çeken CHP’li Soner Çetin, “Hesapsızlık ve basiretsizlikle malul bu girişimden AKP Hükümeti derhal vazgeçmelidir; çünkü hâlihazırda dershaneler bir boşluğu doldurduğu için ihtiyaçtır. Keşke adam gibi bir eğitim sistemi hayata geçirilebilse de dershane olgusu kendiliğinden ve ekonomiyi sarsmadan ortadan kalksa. Biz ilerde durumu kötü olan ailelerin çocuklarına belediyeler bünyesinde parasız kurslar vererek bu yaraya az da olsa parmak basmaya çalışacağız” dedi.

YORUM YAP