DOLAR20,9783% 0.73
EURO22,5975% -0.26
STERLIN26,4130% -0.37
FRANG23,0886% 0.38
ALTIN1.313,16% -0,69
BITCOIN27.124,530.626

ADANA’NIN SORUNLARINI KİM SAHİPLENDİ?

Yayınlanma Tarihi :
ADANA’NIN SORUNLARINI KİM SAHİPLENDİ?

ato_meclisAdana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Atila Menevşe, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası ile birlikte hazırlayarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Adana’yı ziyareti sırasında kendisine sundukları raporla ilgili olarak, “Sayın Başbakanımız Adana’nın sorunlarını sahiplenmiş ve çözümü için ilgili yerlere talimatlar vermiştir. Bu gelişmeyi, sorunlarına yıllarca çözüm bekleyen Adana için yeni ve umutlu bir dönemin başlaması olarak niteliyorum” diye konuştu.

ATO’nun olağan Meclis toplantısı Tarkan Kulak başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, ATO’nun 32. Grup Meclis Üyesi Gülşah Boğa ve 36. Grup Meclis Üyesi Ayhan Şirin tarafından Adana ve sektörleriyle ilgili sorun ve çözüm önerileri içeren bilgilendirme sunumları yapıldı.

Gülşah Boğa, tekstil sektöründe bir yandan ithal kalitesiz ürünlerle, diğer yandan da haksız rekabetle mücadele ettiklerini ifade ederek, “Adana’nın kanayan yarası haline gelen seyyar satıcılar, tekstil sektörünü de olumsuz etkiliyor. Seyyar satıcılar kaldırımlardaki görüntü kirliliğinin yani sıra tamamen kayıtdışı ticaret yapmalarından dolayı haksız rekabete neden oluyor. Seyyar satıcı sorununun ortadan kaldırılması tekstilin yanı sıra birçok sektörü olumlu etkileyecektir” dedi. Gülşah Boğa, sektörün uluslararası pazarlara açılması için yurtiçi ve yurtdışı fuarlara ağırlık verilmesi gerektiğini de belirtti.

Turizm sektörünü temsil eden Ayhan Şirin de Adana’nın var olan turizm değerlerini yeterince kullanamadığını bildirerek, “Adana’nın en yoğun ulaşımının gerçekleştirildiği otogarımızın düzenli, rahat ulaşımın sağlandığı, ailelerin rahatlıkla seyahat edebileceği nezih bir ortama dönüştürülmesi gerekmektedir. Çünkü mevcut görüntü Adanamıza yakışmamaktadır. Bunun yanı sıra havaalanımız da aynı durumda. Havaalanına aracıyla giden vatandaşlarımızın trafik cezası yemeden ayrılması hemen hemen imkansız hale gelmiştir” dedi. Şirin, sunumunda şu görüşlere yer verdi:

“Adana, hızla artan nüfusu, karayolu, denizyolu, hava ve demiryolu ulaşımında hem ülkemizin değişik bölgelerini birbirine bağlama noktasında hem de Ortadoğu’ya açılan bir kapı olma özelliklerinden dolayı çok önemli bir konuma sahiptir. Ülkemize birikim sağlamış, modern sanayi atılımına yön vermiş olan kentimiz, uzun yıllardır turizm de dahil olmak üzere pek çok sorunla iç içe olmanın sıkıntısını yaşamaktadır. Adana, su ve yeşilin bir arada olduğu cennet gibi bir şehir olmasına rağmen, sık sık dile getirilen markalaşma konusunda bugüne kadar hiçbir gelişme sağlayamamıştır. Adana’da işsizliğin ortadan kaldırılması için yerli ve yabancı yatırımcıların teşvik edilmesi zorunludur. Adana olarak, tarihsel, kültürel ve doğal zenginliklerimizi değerlendirerek turizmi şahlandırıp, hem ekonomiye hem de istihdama büyük imkanlar sağlayabiliriz.”

Toplantıda gündeme ilişkin söz alan Meclis üyeleri Gürcan Gül ve Şaban Baş, Şakirpaşa Havaalanı’nın, halen yapımı süren Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın tamamlanmasından sonra da faaliyetine devam etmesi gerektiğini, Nadir Özata da, bir kentin gelişmişlik açısından en önemli göstergelerinden biri olan otogarın Adana’nın imajını olumsuz etkilediğini söylediler.

Meclis toplantısının son bölümünde söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de geçtiğimiz ay yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Odamız tarafından restore edilerek kent kültürüne kazandırılan tarihi binanın, her kesimden takdir aldığını dile getiren Menevşe, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana ziyareti sırasında, tarihi binayı restore etmemizden dolayı Odamıza bizzat teşekkür etmiştir. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın en üst düzey yetkilileri yine tarihi binamıza giderek incelemelerde bulunmuş ve Odamıza bu çalışmadan dolayı teşekkürlerini sunmuşlardır” dedi.

Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası ve adana Ticaret Borsası tarafından birlikte hazırlanarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan, Adana’nın sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin rapora da değinen Menevşe konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğumuz raporda, AVM ve büyük mağazalar (Perakende) Yasası’nın bir an önce çıkarılarak yerli sermayenin ve KOBİ’lerin haksız rekabetten korunması, Adana’daki  ticaret ve sanayi işletmelerinin dağınık ve plansız yerleşiminin siteleşme ve kümelenmeyle çözümlenmesi, Çukurova Havaalanı açıldıktan sonra Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın Uzay ve Havacılık Fakültesi, uçak bakım onarım merkezi ve uçak fabrikasına dönüştürülmesi, madencilik sektörünün izin bürokrasisinin ve sürelerinin kısaltılması, madencilik stratejik planının ve bu plana uygun çağdaş bir mevzuatın yürürlüğe konması, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun yarattığı sorunların ve hak ihlallerinin mevzuat değişikliği ile giderilmesi konularında kapsamlı olarak bilgi sunumunda bulunulmuş ve çözümü konusunda görüş ve düşüncelerimiz yer almıştır. Başbakan Erdoğan’ın görüşmemiz sırasında göstermiş olduğu yakın ilgi, Adana’nın sorunlarına yönelik umutlarımızın en üst seviyeye çıkmasını sağladı. Sayın Başbakanımız, sorunların çözümü için her türlü girişimi yapacağını ilgili bakanlıklara talimat vereceğini belirtmiştir.”

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  20,935120,9783% 0.73
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  22,316922,5975% -0.26
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  26,028526,4130% -0.37
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,033423,0886% 0.38
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  15,590615,6275% 0.89
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.099,962.147,02% -0,69
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  1.312,481.313,16% -0,69
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  27.124,530.626

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış