Ankara Escortları

DOLAR32,2042% 0.07
EURO35,0412% 0.13
STERLIN40,9907% 0.14
FRANG35,4255% 0.22
ALTIN2.504,08% -0,25
BITCOIN70.990,006.088

ADANALILARA HAYATİ ÖNERİ

Yayınlanma Tarihi :
ADANALILARA HAYATİ ÖNERİ

DSC_0638

Çukurova Ünivertesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Alabaz, toplumda çok bilinmeyen ancak sandığımızdan daha yaygın olan Kolon-Rektum Kanseri hakkında Adana Medya’ya önemli açıklamalarda bulundu. Bu tür hastalıkların ırsi olabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Ömer Alabaz, beslenme alışkanlıklarının da hastalığı tetiklediğini ifade etti.

OSTOMİ KULLANANLAR ENGELLİDİR

“Kolon, makat, ince ve kalın bağırsak hastalıkları öylesine yoğun ki maalesef gündeme gelmediği için insanların yaşamlarını nasıl etkilediğini unutuyoruz. Mesela, koltuk değneği ile yaşamak zorunda olan bir kişi engellidir. Ayaklarını kullanamayan bir kişi için engelli aracı zorunludur. Ancak bir kaza sonucu makatını kaybeden veya makatı işlevsiz hale gelen insanlarımız var. Bunlar da engellidir.”

ADANA’DAKİ TEK “TÜRK” DERNEĞİ!

“Bunların sayıları azımsanmayacak kadar çoktur. Ve bunlar toplum içerisinde gezmekten dolaşmaktan çekinen kimseler. Ostomi ile yaşamak zorunda olan insanlar var. İlk kez benim öncülüğüme Adana merkezli “Türk Ostomi Cerrahi Derneği”ni kurduk. Merkezi Adana’da bulunup da adında “Türk” sıfatını kullanma onuruna erişmiş tek dernek bu dernektir.”

KENDİLERİNİ YALNIZ HİSSEDİYOR

“Bazı hastalıklar insanları yalnızlaştırır. Özellikle o hastalığın sadece kendisinde var olduğunu düşünenler yalnızlaşırlar. Bu durumda sadece hastayı değil, hasta yakınlarının da terapisi önem kazanır. Bazı durumlarda hastadan çok hasta yakınlarının terapisi daha öncelikli hale geliyor. Adana’da ostomi torbası ila yaşamak zorunda olan ve kendini yalnız hisseden çok insan var”.

40 BİN KİŞİ OSTOMİ İLE YAŞIYOR

“Türkiye genelinde 40 binden fazla insan Ostomi ile yaşamak zorundadır. Yaşamın bir parçasından mahrum olan bu kişilerin yasalar karşısında da engelli sayılması için mücadele vermekteyiz. Derneği kurma amaçlarımızdan biri de bu idi. Aynı sıkıntıda olanların birbirini tanıması, birbirini anlaması ve en önemlisi bu konuda kendilerinin yalnız olmadıkları duygusunu vermek gerekecektir.”

BÖLGEMİZDE YAYGIN BİR HASTALIK

Kolon ve Rektum Kanseri, bölgemizde yaygın olarak görülmektedir. Özellikle coğrafyamızdaki beslenme alışkanlığı, Kolon-Rektum ve Anal kanal hastalıklarını davet etmektedir. Hem acı, hem kırmızı et üstelik kömürde ve fazlasıyla pişmiş et, maalesef bu hastalıkların oluşmasını tetiklemektedir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir.”

ANAL FİSSÜR NEDİR, BELİRTİLERİ…

“Anal Fissür en basit anlatımı ile makatta çatlak. Ya da tıbbi ifadesi ile “anal fissür”, makat bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük yırtık ve çatlaktır. Ortopedik bir rahatsızlığı olsa rahatlıkla bunu söylüyor, ama ister erkek ister kadın olsun, mahrem bölgelerdeki rahatsızlıklarını son reddeye gelmeden ifade etmekten kaçınıyor.

BESLENME VE SPOR ÇOK ÖNEMLİ

“Düzenli olarak sağlıklı besinler tüketilmeli (sebze, meyve ve özellikle baklagiller) ve bol su (günde en az 8-10 bardak) içilmelidir. Bunlara ek olarak yapılacak düzenli spor aktiviteleri (örneğin yürüyüş) önerilebilir. Kahve ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Bu önlemlerle dışkılama alışkanlığı düzenlenebilir. Bir olumsuzluk anında zamanında hekime müracaat etmek en doğrusudur.”

YORUM YAP