Gündem Adana

canlisonuclar

ADANA’DAN ÇOCUĞA İSTİSMAR TEPKİSİ

ADANA’DAN ÇOCUĞA İSTİSMAR TEPKİSİ
1.807 views
27 Nisan 2019 - 1:06

Ekmek ve Gül Adana okurları Küçükçekmece’ye bağlı Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşındaki kız çocuğu M.’ye yönelik cinsel istismarı protesto etti. Basın toplantısı yapan kadınlar istismar zanlılarının bir an önce bulunmasını istedi. Basın metnini okuyan Emine Bitireç,  her güne bir taciz, istismar, tecavüz ya da şiddet haberi ile uyandıklarını belirterek “Cezasız bırakılan her suç, istismarı meşru kılmakta, suçluları cesaretlendirmektedir. Cinsel istismar failleri derhal yakalanarak tutuklanmalıdır. Gerçek adalet sağlanana ve sanıklar gereken cezayı alana kadar bu davaların da, erkek yargının da, erkek egemen sistemin de peşinde olacağız” dedi.

“GİZLİLİK KARARI DEVLETİN SORUMLULUĞUNU GİZLİYOR”

Gizlilik kararlarının, çocuğun üstün yararına kullanılmasından uzak olduğunu dile getiren Bitirgeç, “Daha çok kamuoyu tepkisini azaltmak, yargı sürecinin nasıl geçtiğini kamuoyunun bilmesini önlemek, yalnızca faillerin değil devletin sorumluluğu olduğu gerçeğinin üstünü örtmek için kullanıldığını da pek çok örnekten ne yazık ki biliyoruz” dedi.

“SON 10 YILDA ÇOCUK İSTİSMAR DAVALARI İSE YÜZDE 700 ARTTI”

Türkiye’de kadınların yüzde 26’sının 18 yaşından önce evlendirildiğini dile getiren Bitirgeç, “Yüzde 10’u ilk çocuğunu 18 yaşından önce kucağına alıyor. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi.  Türkiye, çocuklara karşı cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Son 10 yılda çocuk istismar davaları ise yüzde 700 arttı” diye konuştu.

 “İSTİSMAR DAVALARININ PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Cinsel saldırı ve istismar suçlarının en özensiz yürütülen, çocukların ve kadınların adli süreçlerde ikincil haksızlıklara tekrar tekrar maruz kaldıkları bir suç tipi haline geldiğine dikkat çeken Bitirgeç, “Cinsel suçlar çoğunlukla yargı aşamasına gelmeden ört bas ediliyor. Şikayet edildiğine, polis, savcı, mahkeme şikayetleri ciddiye almıyor, başvuruda bulunan kadına ve çocuğa ön yargılı bir bakış sergileniyor, delil toplanmıyor ya da faili tutuklama tedbiri uygulanmıyor. Adil olmayan yargı sistemi, cezasızlık, iyi hal indirimleri yeni cinsel suçlara teşvik edici bir döngüye sebep oluyor” dedi. Bitirgeç, “Sanıklar gereken cezayı alana kadar bu davaların da, erkek yargının da, erkek egemen sistemin de peşinde olacağız” dedi.