Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

DERSHANE SORUNU MASAYA YATIRILDI

Yayınlanma Tarihi :
DERSHANE SORUNU MASAYA YATIRILDI

kentkonseyiAdana Kent Konseyi tarafından yapılan araştırma göre, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi daha büyük sorunlara yol açacak. Dershanelerin kapatılıp özel okula dönüştürülmesi ile ilgili oluşabilecek sorunların tespitine ve bu sorunların çözümüne yönelik detaylı bir çalışma gerçekleştiren Adana Kent Konseyi, dershanelerin özel okula dönüştürülmesiyle ilgili 53 sakıncalı nokta tespit etti.

DERSHANELER KAPATILMIYOR, OKULLAR DA DERSHANELEŞİYOR

Dershaneciliğin dönüşümü ve bu dönüşümün yaratacağı sorunları tespit etmek ve uygun çözüm önerileri geliştirmek üzere Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen, Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr.Adnan Gümüş’ün moderatörlüğünde Adana Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim sendikaları, dershane sahipleri, Anadolu Lisesi öğretmenleri, rehber öğretmenler, öğrenciler gibi farklı kesimler davet edilerek atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

10 OLUMLU, 53 OLUMSUZ ETKİ

Kent Konseyi ve Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi moderatörlüğünde gerçekleşen ve mart ayında başlayan atölye çalışmaları mayıs ayına kadar sürdü. Bu süre boyunca dört kez toplanan atölye ekibi, dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin 10 adet olumlu sonucunu tespit ederken, konu ile alakalı olarak 53 sakıncalı nokta saptadı.

KAMU OKULLARININ İÇİ BOŞALTILIYOR

Atölye çalışmaları neticesinde belirlenen 53 sakıncalı noktanın başında, kamu okullarının içinin boşaltılması, ‘merdiven altı dershanecilik’ ve ‘özel hocalık’  sorununun ortaya çıkması, gelir seviyesi düşük ailelerin daha da zor duruma sokulması ve Anadolu Liseleri’nin yok edilecek olması geliyor.

DERSHANELERİN KAPATILMASI 3 YIL ERTELENSİN

Çözüm önerisi olarak birkaç farklı senaryo ve model geliştiren Adana Kent Konseyi, öncelikli olarak dershanelerin kapatılmasının 3 yıl ertelenmesini ve sağlıklı bir ön hazırlık yapılmasını öneriyor. Okullar arasındaki eğitim farklılıklarının giderilmesi ve tüm çocuklara nitelikli eğitim verilmesi gerektiğinin de altına çizen Adana Kent Konseyi, Geçiş sınavlarının (TEOG, YGS) kaldırılıp yerine, lise ve üniversite birinci sınıfın baraj haline getirilmesi modelini sunuyor.

YORUM YAP