Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.815,151.848

“YARDIM YAPMAK BELEDİYELERİN GÖREVİ”

Yayınlanma Tarihi :
“YARDIM YAPMAK BELEDİYELERİN GÖREVİ”

akif_akay_sosyal_yardimlarCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, yerel yönetimlerin kadınlara, çocuklara, özürlülere, yaşlılara ve düşkünlere özel hizmetler sunmasını sağlayacak yetkilere sahip olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı  Kemal Akay, yıllar önce ekmek bulmak için yurtlarından olan sayısız insanın bugün Adana’da ucuz ekmek arayışında olduğunu belirterek, “Geçim kaynağı bulunmayan, her türlü istismara ve tehlikeye açık ailelere gıda, giyecek, barınma, sağlık, eğitim yardımı yapmak yerel yönetimin görevleri arasındadır” dedi.

“YARDIM AMAÇLI KURUMLAR OLUŞTURULMALI”

Belediyelerin, sosyal güvenlik şemsiyesinden yararlanamayan kişilere yardım etmesi gerektiğini dile getiren CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, bu amaçla sosyal yardım amaçlı kurumların oluşturulmasının yararlı olacağını söyledi.

“AŞEVLERİ KURULMALI”

Huzurevleri, bakımevleri, yetiştirme yurtları, kreşler, rehabilitasyon merkezleri gibi tesislerin ya doğrudan belediyeler tarafından yapılması ya da ilgili kuruluşlarla işbirliğine gidilerek onlara katkıda bulunulması gerektiğini vurgulayan Akay, en fazla işsizin bulunduğu kentlerden olan Adana’da çalışan çok fazla kişinin de ancak sınırlı olanaklara sahip olduğuna dikkati çekti.  Akay, “Bu ortamda ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardımlar ya doğrudan olmalı ya da kişinin harcama yükünü azaltmalıdır. Yıllar önce ekmek bulmak için yurtlarından olan sayısız insan şimdi Adana’da ucuz ekmek arayışındadır. Tarihsel bir kurumumuz olan aşevlerinin belli semtlere kurulması beslenme yetersizliği içindeki pek çok insanımıza en azından bir dayanak olacaktır” diye konuştu.

“YARDIMLAR MAHALLE MERKEZLERİNDE YAPILMALI”

Geçim kaynağı bulunmayan, her türlü istismara ve tehlikeye açık ailelere gıda, giyecek, barınma, sağlık ve eğitim yardımı yapmanın yerel yönetimlerin görevleri arasında olduğunun altını çizen CHP’li Akay, ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların, oluşturulacak mahalle merkezlerinde yapılmasının da hizmetin doğru yere ulaşması ve denetimi açısından önemli olduğunu kaydetti.

”DAR GELİRLİLERİN GİDERLERİ AZALTILABİLİR”

Eğitim, sağlık, ulaşım, beslenme, içme suyu ve diğer alanlarda yapılacak müdahalelerle dar gelirli yurttaşların giderlerinin azaltılabileceğini belirten Akay, böylece dolaylı olarak yardım sağlanabileceğini ifade etti.  Yerel yönetimlerin kadın, çocuk, özürlü, yaşlı ve düşkünlere özel hizmetler sunmasını sağlayacak yetkilere sahip olduğunu anımsatan Akay, toplum desteğiyle bu konuda yapılabileceklerin son derecede fazla olduğunu söyledi.

YAPILABİLECEKLER

Akay, “Yoksullukla mücadeleyi ‘sosyal hak’ kavramı etrafında ve hak temelli bir sosyal yardım anlayışı içine almak lazım. Yardımlar şeffaf ölçütler temelinde belirlenmiş ve aşağılayıcı olmayan bir şekilde yapılmalı. Keyfi, düzensiz, finansmanı belirsiz yardımlar ne yazık ki adeta sadaka şeklinde olmaktadır. Muhtaç kişilere, üreticiden sağlanacak yumurta, süt, tavuk gibi ürünlerin ücretsiz ya da çok az ücretle verilmesi sağlanabilir. Mahalle muhtarları vasıtası ile yoksulların saptanması ve yardımın öncelikle bunlara yapılması ve yardımseverlerin de katkıları ile düzenli yemek çıkarma, bunları tüm yıl boyunca muhtarlık aracılığı ile dağıtılması gerekli. Yoksul ailelerin çocuklarını okula göndermeleri için de yardımlar yapılabilir. Okullarda herkese düzenli bir öğün yemek, süt ve meyve verilmesi, yaşlılar için, huzur evi anlayışının dışında, yaşanılabilir, severek ve isteyerek kullanılan sağlıklı yaşam mekânları yaratmak da yapılabilecek diğer sosyal yardımlardan bazılarıdır. Ayrıca, çocukların ve gençlerin yanında kadınlar, yaşlılar, engelliler gibi toplumun diğer dezavantajlı gruplarına hizmet eden toplum merkezlerinin sayılarını arttırmak ve daha aktif hale getirmek de önemlidir”.

 

YORUM YAP