Gündem Adana

YAKIŞMAZ!-ÖMER ÜNEY YAZDI

YAKIŞMAZ!-ÖMER ÜNEY YAZDI
23 Temmuz 2022 - 11:32

SATIR ARASI
M.ÖMER ÜNEY
omeruney01@gmail.com

Farklı kültür ve inançlara mensup insanlarıyla yüzyıllardır bir arada, kardeşçe yaşamanın ünüyle nam salmış Adanamız, geçtiğimiz hafta talihsiz bir olay yaşadı.
Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnce Memed Kütüphanesi’nde namazının engellendiğini savunan bir şahsın iddiaları ortalığı karıştırdı. Şahısla ilgili çeşitli iddialar dolaşıyor ortalarda. Bu konulara hiç girmeyeceğim. Meramım şu; Bu memlekette kimse kimsenin ibadetine karışmaz. Adana’da namaz kılanın engellendiğine şahit olmadık bugüne kadar. Örneğin Adana’daki Kemeraltı Camii, Adana Yeni Camii, Cafer Paşa Camii, Ulucamii’de özellikle Cuma namazlarında vatandaşların camii içerisinde yer olmadığı zaman dışarıya taşıp yollara kadar kartonlarını, seccadelerini serip namaz kıldıklarını bilmeyen yoktur. Parklarda, bahçelerde çoğu zaman namaz kılan insanları da görüyoruz. Herkes saygı çerçevesinde hareket eder. Hatta Adana’nın bu yönü fotoğrafçılara, gazetecilere, belgeselcilere konu bile olmuştur.
Tüm bu gerçekler ışığında kütüphanede namaz kılma mevzuunun sündürülüp orta yere bırakılması hiç kimseye bir fayda getirmez. Hele hele bu konu üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmak hiç kimseye yakışmaz.
Her nedense, Haziran ayındaki görüntüyü Temmuz ayının ortalarında paylaşan şahsın, kütüphanenin bir sokak ilerisinde Mahfesığmaz Camii, 350 metre geride Duygu Cafe Mescidi ve 3 sokak ötede ise Tekbir Camii bulunmasına rağmen neden kütüphanede namaz kılma gereği duyduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Sonuç olarak; Türkiye’nin ve Adana’nın aştığı bir konuda komplo siyaseti yapanlar Adanalılarca kabul görmedi. Öyle ya her şeyin bir yakışığı var.
Zaten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da konuya açıklık getirdi. Sonra kütüphaneye gidip dolu koltukları gördü, mutlu oldu. Bu mutluluk karşısında yeni kütüphanelerin de sözünü verdi.
İbadeti siyasete alet edenlerin sonu hep hüsrandır. Bırakın gençler kütüphaneye kitap okumaya, ders çalışmaya, araştırma yapmaya gitsin. Camiye, mescide namaz kılmaya gidenlere de saygımız sonsuz elbette…
İyi haftalarınız, aydınlık yarınlarınız olsun…