Gündem Adana

ÜNİVERSİTELER ARASI İŞBİRLİĞİ

ÜNİVERSİTELER ARASI İŞBİRLİĞİ
11 Kasım 2013 - 11:53

btu_toros_universitesiToros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi(Adana BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy’u makamında ziyaret etti. Ziyarette, Ersoy ve Şen, iki üniversite arasında yapılabilecek ortak çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunup, birlik sözü verdiler.

Adana BTÜ’nün bölgenin yeni bir üniversite ihtiyacını karşıladığını belirten Prof. Dr. Şen, üniversitenin bölgeye artı bir değer kattığını ve başarılı olacağına inandığını belirtti. Bir mühendis ve bölge insanı olarak Adana BTÜ’nün varlığından ötürü gurur duyduğunu söyleyen Rektör Şen, işbirliği konusunda şunları söyledi; “Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile sürekli işbirliği içinde olmak istiyoruz. Bu işbirliği eğitim-öğretim, araştırma alanlarında, yaşam boyu eğitim anlayışı ile Sürekli Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programlar alanında, öğrenci değişimi ya da öğretim görevlilerinin kısa süreli görevlendirmeleri alanında yapılabilir” şeklinde konuştu. Bölgede özellikle yüksek lisans talebinin fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şen, Adana BTÜ ile ihtiyaca yönelik ortak yüksek lisans programları açabileceklerini, Toros Üniversitesi öğrencilerinin Adana BTÜ’de, Adana BTÜ öğrencilerinin Toros Üniversitesi’nde eğitim görebileceğini belirtti. Rektör Şen, iki üniversitenin güçlerini birleştirerek, paylaşım içerisinde bölge için önemli değerler yaratacağını söyledi.

Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen’in ziyaretinden ötürü duyduğu mutluluğu dile getirerek her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Rektör Ersoy, “Toros Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapıp bölgemizin ihtiyaçlarını belirlemeyi ve bu ihtiyaçları gidermeyi hedefliyoruz. Sayın Rektörümüzün belirttiği gibi talebin yoğun olduğu alanları belirleyip, bu alanlarda çalışmalar yaparak bölgemize kazanımlar sağlamayı amaçlıyoruz.  İşbirlikleri için başta Rektör Şen olmak üzere Toros Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Rektör Şen’in ziyaretinin ardından Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aziz Ertunç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren, Dekan Yardımcısı ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selma Erat, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.Mehmet Çakıroğlu, İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Aksoğan, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fikri Ege, Yazıl ım-Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yuriy Mischenko, öğrenim görevlisi Volkan Güngör, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Havare üniversiteyi tanımak ve mühendislik fakülteleri arasında olası işbirliklerini konuşmak için Adana BTÜ’yü ziyaret ettiler.