Gündem Adana

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ BİÇİMLENDİRECEK”

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ BİÇİMLENDİRECEK”
23 Kasım 2013 - 14:04

orhan_sumerCHP Adana İl Başkanı Sümer “Türkiye’nin geleceğini biçimlendirecek çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişkin bireyler olmalarını sağlayacak öğretmenlerimize destek mutlaka verilmelidir’’

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda ‘’Gezi Parkı olayları bahanesiyle ya da sendikal faaliyetleri dolayı, Adana Valiliğince yürütülen soruşturmalara derhal son verilmelidir’’dedi.

Sümer yayınladığı mesajında ’’Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettikleri gün olan 24 Kasım,1981 yılından itibaren her yıl’’Öğretmenler Günü’’olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlerimiz Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmek için, bilgilerle beslenen, akıl dışılıktan ve bağnazlıktan uzak, herhangi bir dogmaya sapmadan sorgulayabilen, özgür düşünen bireyler yetiştirmek için çaba sarf etmektedirler. Bu nedenle, eğitim uğrunda verilen hizmetler kutsaldır. Eğitimin bu niteliğe uygun bir yapı ve konuma ulaştırılmasında eğitimci kadrosunun işlevi yaşamsaldır. Öğretmenler, bireyi ve böylece toplumu biçimlendiren saygın bir mesleğin temsilcileridir.

Eğitim tüm toplumlar için geçerli evrensel amaçlarının başarıyla gerçekleştirilmesi, öğretmenlerimizin üstün çabalarıyla mümkündür.

Ülkemiz, bilgili, eğitilmiş insan gücüne duyduğu gereksinim kadar Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı vatansever ve sorumlu bireylere de gereksinim duymaktadır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yarınlara hazırlanması gibi güç ancak, o ölçüde anlamlı bir görevi yüklenen öğretmenlerimizin, öğrencilerimizi Atatürk ve devrimlerine yol göstericiliğinde, aklın ve bilimin ışında yetiştirmeye çalıştığından en ufak bir kuşkumuz yoktur.’’dedi.

Mesajında öğretmenlerin sosyal ve özlük haklarına ve mesleki durumlarına da değinen CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer mesajında devamla şunları söyledi “Eğitim, bir ülkenin bugününü olduğu kadar, geleceğini de çok yakından ilgilendirir. Türkiye’nin geleceğini biçimlendirecek çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişkin bireyler olmalarını sağlayacak öğretmenlerimize destek mutlaka verilmelidir. Görevlerini yerine getirirken hiçbir özveriden kaçınmayan öğretmenlerimizin, ekonomik, sosyal, özlük ve mesleki sorunları süratle giderilmelidir. Atama ve eş durumu gibi bugüne kadar çözülemeyen ve sorunları mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır. Atama bekleyen binlerce öğretmenimiz derhal göreve başlatılmalıdır. Ücretli öğretmenlik adı altında asgari ücretin de altında bir ücretle öğretmen çalıştırılmasına son verilmelidir.

AKP iktidarı döneminde itibarsızlaştırılan, alım gücü düşen ve her gün öğrenciler ve veliler tarafından saldırıya uğrayarak şiddete uğrayan öğretmenlerimize sahip çıkılmalıdır. Okullarımızdaki güvenlik sorunu mutlaka çözümlenmelidir. Gezi parkı olayları bahanesiyle ya da sendikal faaliyetleri dolayı, Adana Valiliğince yürütülen soruşturmalara derhal son verilmelidir.

Bakanlığın ALO 147 öğretmen şikâyet hattı derhal kapatılmalıdır. Öğretmenlerimizin ve eğitim sendikalarının da görüşü alınarak; atama ve yükselmede liyakat ve kariyerin öne çıktığı adil, tarafsız ve demokratik bir yönetmenlik hazırlanmalıdır.

Cumhuriyet Halk Parti’si İl Örgütü olarak; tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Başöğretmen Atatürk’ü saygı ve rahmetle anarak kutluyoruz. Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin özverili öğretmen ve eğitimcilerine sağlık, mutluluk dolu günler dileyerek saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz”