Gündem Adana

canlisonuclar

TÜRKİYE, İTHAL ÜRÜN CENNETİ OLMAMALI!

TÜRKİYE, İTHAL ÜRÜN CENNETİ OLMAMALI!
1.670 views
17 Aralık 2019 - 9:24

ZMO Adana Şube Başkan Adayı, Ziraat Yüksek Mühendisi Feyzullah Korkut, buğday, arpa, nohut, mısır ve pirinçte gümrük vergisinin sıfırlanmasını eleştirdi

“Bu yanlıştan dönülmelidir”

“Türkiye, ithal ürün cenneti olmamalı”

“Yerli ve milli üretici destekten yoksun!”

ADANA – Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkan Adayı, Ziraat Yüksek Mühendisi Feyzullah Korkut, Türk çiftçisinin mazot parası bulamamasına karşın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile buğday, arpa, nohut, mısır ve pirinçte gümrük vergisinin sıfırlanmasını eleştirdi.

“ÇİFTÇİ HÜSRANA UĞRUYOR”

Türk çiftçisinin son yıllarda büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını, özellikle ithalatın önünün açılması nedeniyle üretimden uzaklaştırıldığını dile getiren Korkut, “14 Aralık 2019’da yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ne yazık ki mazot, ilaç, ekipman ve diğer girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçimiz için tam bir hüsran nedenidir” dedi.
“EKONOMİ AĞIR YARA ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarımda yerli ve milli unsurların savunma sanayi kadar stratejik bir önem olduğunu belirtmesine rağmen hemen akabinde yerli üretimin desteklenmesi yerine ithal ürünlere yönelinmesine olanak sağlanan kararnamenin tezat bir durum oluşturduğunu vurgulayan Korkut, “Bu yanlıştan dönülmelidir. Ekonomik kriz ortamında tarlasını ekemeyen, ektiğini biçemeyen, ürünü para etmeyen, plansızlık nedeniyle hangi yıl ne üreteceği belli olmayan çiftçimiz, hükümetten yeni teşvikler, yeni destek modelleri geliştirmesini beklerken üretimsizliği esas almak, ithal ürünlerin önünü açmak sadece çiftçi için değil Türkiye ekonomisi için de onarılmaz yaralar açacaktır” diye konuştu.

“ÜRETİCİ NEFES ALABİLMELİ”

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ithalatta uygulanan gümrük vergisinin sıfıra indirilmesi nedeniyle üreticinin ithalat baskısını her an hissedeceğine işaret eden Korkut, “Türkiye, tarım ürünlerinde daha fazla üretime ihtiyaç duyarken ithalatı teşvik edici kararlar almak hem üretici hem de ülke ekonomisi adına kaygı vericidir. İthalat yerine daha fazla üretimle piyasa düzenlemesi gerçekleştirilirse hem ithal ürünlere kapı kapanacak hem de üretici ve ekonomi rahat bir nefes almış olacaktır” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin