Ankara Escortları

DOLAR32,2159% 0.13
EURO34,9943% 0.02
STERLIN40,9737% 0.04
FRANG35,3710% 0.16
ALTIN2.507,07% 0,16
BITCOIN70.126,68-1.248

“TÜRK SPORUNA KATKILARI UNUTULAMAZ”

Yayınlanma Tarihi :
“TÜRK SPORUNA KATKILARI UNUTULAMAZ”

osman_yeresen_anmaAdana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, 23 Ocak 2008 tarihinde vefat eden Osman Yereşen’in Türk sporuna katkılarının unutulmayacağını söyledi.

Hadi, Osman Yereşen için Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde (ÇGC) gerçekleştirilen anma töreninde yaptığı konuşmada, Yereşen’in gençliğinde iyi bir sporcu olduğu gibi, genç yaşlarında Adana’nın İlk Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Rıza Salip Saray’ın yardımcılığını yaptığını, ayrıca, yüzme, atıcılık ve futbol hakemliği yaptığını kaydetti.

Osman Yereşen’in Milli Mücadele yıllarında savaş kararlarının alındığı Seyhanspor’un da başkanlığını yürüttüğünü anımsatan Hadi, şöyle devam etti:

“Spor duayeni Osman Yereşen’in Adana ve Türk sporuna katkıları unutulamaz. Hem iyi bir sporcu,  hakem, antrenör olan Yereşen, aynı zamanda kurumumuzun ilk müdür yardımcılarından birisidir. Yereşen, Türk futboluna binlerce sporcu kazandıran Seyhanspor’un da uzun yıllar başkanlığını yürütmüştür. Türkiye genelinde çeşitli gazetelerde görev yapan Yereşen, aynı zamanda yüzlerce genç gazetecinin de yetişmesinde engin bilgisiyle büyük rol oynadı. Kalemi güçlü olan Yereşen’in itibarlı, seviyeli eleştirilerinden dersler çıkardık. Osman Yereşen ile 2 yıl birlikte çalışma olanağı buldum.  Ondan spor yöneticiliği konusunda çok yararlandım. Ruhu şad olsun. Ailesi kadar spor camiası da Yereşen’i unutmayacaktır.”

Gençlik Hizmetleri Spor Şube Müdürü Kazım Tekin, Osman Yereşen’in devlet terbiyesi ve çok yönlü renkli kişiliğiyle, Adana sporuna katkılar sağladığını belirterek, “Özellikle tarihi Seyhanspor’a futbolcu okulu hüviyeti kazandırdı.  Yereşen’in yerini doldurmak çok zor” dedi.

Torun Reha Yereşen: “Dedem Adana Sevdalısıydı”

Osman Yereşen’in torunu Reha Yereşen, dedesinin iyi bir sporcu, hakem, gazeteci olduğu gibi gerçek Atatürkçü olduğunu ifade etti. Reha Yereşen, dedesinin koyu Galatasaraylı, kendisinin de Galatasaray delegesi olduğunu, çağdaş, düzgün giyinen, her yaşta insanlarla iyi ilişkiler kuran Adana’ya sevdalısı olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir,  eski futbolcu ve uluslar arası hakem, spor yorumcusu Erman Toroğlu, Telegol programı yapımcısı Serhat Ulueren, Seyhanspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Alican Özcan Osman Yereşen’in spora ve ülkeye olan katkılarından söz ettiler.

Etkinliğe gelen Seyhansporlu genç futbolcular Erman Toroğlu’na sorular yönelttiler ve birlikte anı fotoğrafı çektirdiler.

6 yıl önce 90 yaşında vefat eden Osman Yereşen’in iki kızı ve iki torunu bulunuyor. Yereşen’in adı bir spor kompleksine verilmişti.

 

YORUM YAP