DOLAR23,4941% 1.65
EURO25,3814% 1.24
STERLIN29,6171% 1.18
FRANG26,1104% 1.47
ALTIN1.483,92% 1,56
BITCOIN625.916-0.053

TÜRK-İŞ ALANLARA İNİYOR

Yayınlanma Tarihi :
TÜRK-İŞ ALANLARA İNİYOR

turk_is_alanlara_iniyorTürk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, AK Parti hükümetinin işçi haklarına yönelik haksızlıklarına dur demek için 15 Şubat Cumartesi günü Ankara Sıhhıye Meydan’ında protesto mitingi düzenleneceğini bildirdi.

Dün, İnönü Parkı’nda Türk-İş’e bağlı sendika başkanları, yöneticiler, üye işçiler ile DİSK, Kamu-Sen ve KESK’in de destek verdiği bir basın açıklaması yapan Gülnar, “Kendi iç hesaplaşmaları yüzünden önerilen işçi haklarını duymazlıktan gelen bu hükümet artık demokratik kitle örgütlerini ve çalışan bizleri çığırından çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadırlar. Kendi yolsuzlukları, hırsızlıkları, hoca ile kavgaları bir iç savaş haline getirerek kendi çıkarlarını düşünen bu zihniyet, çalışan kesimlerin ve sendikaların isteklerini duymazlıktan gelmeye devam etmektedir” dedi.

‘Hey Hükümet Kendi Çıkarlarını Bırak’

Sözleri sık, sık sendika başkan ve işçilerin sloganları ile kesilen Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, sözlerini şöyle devam etti:

“Kayıt dışı ekonomiye, istihdama alt işveren uygulamalarına, 4/B, 4/C gibi istisnai istihdam türlerinin yaygınlaştırılmamasına, özel istihdam büroları aracılığı ile kiralık işçi uygulamasına, kıdem tazminatlarının kaldırılmak istenmesine, esnek, tutarsız ve güvencesiz çalışmanın her türlüsüne, işçi cinayetlerine, işsizlik fonunun amacı dışına kullanılmasına sizlerde birazcık Allah korkusu varsa bunların üzerinde durun. Bu ezilen kesimlerin devamlı beddua aldığınız için ağzınızla kuş tutsanız dahi iki yakanızın bir araya gelmeyeceği malumunuzdur.”

Başta işçiler olmak üzere, işçi haklarını savunan sendikalara yönelik baskılara, örgütlenme önüne çekilen setlerden bıktıklarını ifade eden Edip Gülnar, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Türk-İş başkanlar kurulunun aldığı karar ile 15 Şubat Cumartesi günü Ankara Sıhhıye meydanında bir kez daha, son kez daha haykıracağız, Taşeronlaşma ile ilgili yargı kararları derhal uygulanmalıdır. Kamuda asıl iş gören taşeron işçiler kadroya alınmalıdır. Taşeron sorunu sendikaların önerileri esas alınarak çözülmelidir. Kıdem tazminatı ve kiralık işçi gündemden çıkarılmalı, tekrar tartışma konusu yapılmayacağı sözü verilmelidir. Mevsimlik ve kampanya işçilerin sorunları çözümlenmelidir. Özelleştirme uygulamaları durdurulmalıdır.”

 

YORUM YAP