Gündem Adana

“TOPRAĞA GEREKEN ÖNEMİ VERMİYORUZ”

“TOPRAĞA GEREKEN ÖNEMİ VERMİYORUZ”
14 Ocak 2014 - 17:08

akif_akay_cevreCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, yerel yönetimlere tarım topraklarının korunması, su kaynaklarının doğru kullanılması konularında önemli görevler düştüğünü söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, dünyayı tehdit eden küresel ısınma sorununa karşı insanoğlunun elindeki en önemli silahın çevreyi korumak ve doğaya sahip çıkmak olduğunu söyledi. Adana’nın dünyanın en bereketli üç ovasından biri üzerine kurulu olduğunu anımsatan Akay, Adana’da toprağa gereken önemin verilmediğini söyledi. Adana’nın sahip olduğu doğal zenginliklerine karşın en az yeşil alana sahip kentlerden biri olduğunu vurgulayan CHP’li Akay, “Toprağımızı, suyumuzu, yeşil alanlarımızı kısaca doğayı korumak kentimizin, ülkemizin, dünyamızın geleceği açısından yaşamsal öneme sahiptir” dedi.

“ÇEVRE KİRLİLİĞİ HER ÜLKENİN ORTAK SORUNU”

Hızla gelişen dünyada çevre kirliliğinin ve tahribatının her ülkenin ortak sorunu olarak ortaya çıktığını belirten Akay, çölleşme, ormansızlaşma, canlı türlerindeki azalma, su ve toprak kirliliği, atıklar gibi konuların çevresel sorunlarda başı çektiğini söyledi. Akay, “Bu sorunlar nüfus patlaması, yoksulluk ve işsizliğin artması, sağlıksız kentleşme gibi sorunlarla birleşince çözüm arayışı içinde olanların daha geniş yeni bakış açısıyla sorunlara yaklaşması gerekiyor” diye konuştu.

“ÇEVREYLE KALKINMA ARASINDAKİ İLİŞKİ YOĞUNLAŞMALI”

Bu sorunlarla mücadele kapsamında çevreyle kalkınma arasındaki ilişkinin yoğunlaşması gerektiğinin altını çizen Akay, aynı zamanda bu ilişkinin “sürdürülebilir” olması gerektiğini vurguladı. Yerel yönetimlerin hizmetlerinin tamamında doğuyla uyuma azami derecede önem vermesi gerektiğinin altını çizen Akay, yerel yönetimlere tarım topraklarının korunması, su kaynaklarının doğru kullanılması konularında önemli görevler düştüğünü söyledi.

“TOPRAĞA GEREKEN ÖNEMİ VERMİYORUZ”

Akay, “Toprakla iç içe, tarım kültürüne sahip bir kentte yaşıyoruz ve bu denli önemli olan toprağa, üstelik en verimlisine, herkesten fazla sahip olduğumuz için olsa gerek, pek önem vermiyoruz” şeklinde konuştu.

“YEŞİL ALANLAR ÇOĞUNLUKLA NEHİR KENARINDA”

“Bastonu eksen yeşerecek” diyerek anlatılan bereketli topraklara sahip olan Adana’nın Türkiye’nin en az yeşil alana sahip kentlerinden biri olduğunu savunan CHP’li Akay, “Uygar insan yeşili evinin etrafında bulur diyoruz. Ancak, akciğerlerimiz olan olarak adlandırılan yeşil alanlar, ne yazık ki çoğunlukla nehir kenarında mevcut” dedi.

“DOĞAYI KORUMAK YAŞAMSAL ÖNEME SAHİP”

Çevrenin çocuklar için de çok önemli bir faktör olduğunu kaydeden CHP’li Akay, eğitimcilerin çocukların her gün açık havaya çıkmalarının, oyun oynamalarının zihinsel ve ruhsal gelişimleri için son derece yararlı olduğu yönünde görüşlerini anımsattı.

Akay, “Toprağımızı, suyumuzu, yeşil alanlarımızı kısaca doğayı korumak kentimizin, ülkemizin, dünyamızın geleceği açısından yaşamsal öneme sahiptir” diye konuştu.