Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.815,151.848

TMMOB, BÜYÜKŞEHİR’İ UYARDI

Yayınlanma Tarihi :
TMMOB, BÜYÜKŞEHİR’İ UYARDI

 TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, Adana Büyükşehir Belediyesinin yapmayı düşündüğü ‘iki köprü’ ile ilgili açıklama yaptı. TMMOB Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, “TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu olarak Büyükşehir Belediyesini uyarıyoruz, Ulaşım Master Planı yapılmadan şehre yapılan her uygulama Adana’yı büyük köy görüntüsünde besleyecektir” dedi.

tmmob1TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi, İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, Peyzaj Mimarları Odası Adana Şube Başkanı Ramazan Doğru, ZMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve İKK Temsilcisi Abdullah Doğan ve Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi, İKK Temsilcisi Rabia Doğan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda siyasi iktidarın ve yerel yöneticilerin plansız ve bilimsellikten uzak yanlış yatırımlarından dolayı Adana’nın çok şey kaybettiğini vurguladı.
“SORUNLARA YENİLERİ EKLENİYOR”
Katılımcılar adına konuşan İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi,  “TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2008 ve 2011 de düzenlenen Adana Kent Sorunları Sempozyumlarında tespit edilen temel sorunların, 2015 Adanasında da güncelliğini koruduğu saptanmış ve bu sorunlara maalesef yenileri de eklenmiştir.  Yığınla biriken sorunların çözümü bir yana, sorunlara ve çözümlere yaklaşımda, anlayışta bir ilerleme gözlenmemiş, yerel yöneticilerin meslek odaları ile işbirliği, bilimin ve tekniğin ilke ve birikimlerinden yararlanma, her şeyden önce insan odaklı ve çevreye saygılı bir kent yaratma yönünde güçlü bir irade gösteremedikleri saptanmıştır. Yerel siyasetçiler, katılımcı yönetim yaklaşımını ve demokrasiyi esas almalıdır. Kente yapılan her uygulama ilgili meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alarak icra edilmelidir. Halkın katılımcılığı, uygulamaların ihtiyaç olup olmadığı tartışmasını verimli kılmaktadır” dedi.
tmmob3“KAYNAKLAR HEBA EDİLİYOR”
Siyasi iktidarın ve yerel yöneticilerin plansız ve bilimsellikten uzak yanlış yatırımlarından bu kent çok kaybettiğini belirten Kavi, ‘Adana Metrosu’ olarak adlandırılan hafif raylı taşıma sistemi güzergâh seçiminden yapılış biçimine her yönden maliyeti yüksek, mühendislik olarak da yanlış bir yatırım olduğunu söyledi. Çatalan içme suyuna bağlı olarak yapılan 2,2 km’lik Türkiye’nin en uzun köprüsünün de kaynakların heba edildiği bir proje olduğunu savunan Kavi, “Şehrin merkezindeki ahtapot köprü ve battı çıktı günü kurtarma gayesiyle plansızca yapılmış projelerdendi. Aytaç Durak ile oturan zihniyet bugün de devam etmekte güne cevap veremeyen uygulamalarla birlikte şehrin geleceği tamamen ranta kurban edilmektedir. Kaybedilen 30 yıla bir 30 yıl daha kimse tahammül edemez. Bir süredir AdanaBüyükşehir Belediyesi tarafından şehrimizde yapılması planlanan iki köprünün tanıtımı yapılmaktadır. Köprülerden birinin isminin bile ‘Devlet Bahçeli Köprüsü’ olarak belirlenmiş olması siyasi şovun göstergesidir. Bu şehrin yerel yöneticileri bilimsel araştırmalardan uzak siyasi çıkarlar gözeterek yaptığı uygulamalardan derhal vazgeçmelidir. Tepkimiz hizmet yapılmasına değil, siyasi çıkar uğruna yapılan işler de sağlanacak rant uğruna, bir ihtiyacın bedelini bu halka ödettirilmesinedir. Kaynakların nasıl yaratıldığı, nasıl kullanıldığı, halkın ödediği vergilerin nasıl değerlendirildiği, geçmişten hangi derslerin çıkartıldığını sorgulamak bilimden, emekten, halktan yana bir meslek örgütü olarak görevimizdir” diye konuştu.
“PLAN OLMADAN, KÖPRÜ OLMAZ”
Adana’da bir an önce Ulaşım Master Planı yapılmasının zorunluluğuna işaret eden ve sonrasında planlamaların uygulamaya geçirilmesini isteyen Kavi, şunları söyledi:
“Ulaşım Ana Planını yaptığınız zaman bir yıl içinde kent içi trafiğin akışı, bir mevkiden bir mevkiye hareket eden yaya, bisiklet, motosiklet, araba, minibüs, otobüs ve metroile yolcu ölçümü yapılır. Yapılan ölçümler bilimsel verilerle desteklendikten sonra ihtiyaca yönelik planlamalara ve uygulamalara gidilir. Kentleşmede ve sanayide gerilemekte olan kentimizin Suriyeli Sığınmacılarla birlikte nüfus değişimi de ulaşım alanındaki sorunlara da yansımaktadır. Kentin bir noktasında yoğunlaştırılan başta şehir hastanesi ve araştırma hastaneleri, yeni bölge adliyesi, yeni stadyum günlük trafiği de olumsuz etkileyecektir. Hala toplu taşımadaki plansızlık ve düzensizlik çözülememiş, şehrin merkezi dolmuş ve otobüslerle işgal edilmiş durumdadır.
Ulaştırma bir hizmet türü olup, üretimi ve topluma sunumu aynı anda gerçekleşir. Bu hizmetin ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere depolanma olanağı bulunmadığı gibi; diğer sektörlerin gereksinimi ile toplumsal gereksinimler doğrultusunda üretim ve sunum zorunluluğu da vardır. Diğer bir ifade ile bütün ihtiyaçlar, kaynaklar, ilişkiler doğru planlanarak değerlendirilmek durumundadır.  Ulaşımda arz ve karşılığı olan talep hayata geçirilirken bir ulaşım planlaması ve politikası da mutlaka gereklidir. Bu nedenle olası gelişmelerin bilimsel yaklaşımla ortaya konulması zorunludur. TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu olarak Büyükşehir Belediyesini uyarıyoruz, Ulaşım Master Planı yapılmadan şehre yapılan her uygulama Adana’yı büyük köy görüntüsünde besleyecektir.”

tmmob2BİÇER: “KATKI KOYMAYA HAZIRIZ”
İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Nazım Biçer de Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Ulaşım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinin kamuoyunca bilinmediğine dikkati çekti. 1.5 yıl önce yapılan çalıştayın sonuçlarının açıklanmasının önemine işaret eden Biçer, kentin geleceğini ilgilendiren imar planlarının yapboz tahtasına dönüştürüldüğüne dikkati çekti. Meslek odalarıyla birlikte çalışılmasının şart olduğunu belirten Biçer, “Kente yapılacak olumlu işlerin, yatırımların yanındayız anclak bizim tek şartımız yapılacakların bilimsel ve planlı gerçekleşmesidir. Bu konuda meslek odaları olarak hiçbir siyasi parti ya da kişi ayrımı gözetmeksizin tüm bilimsel çalışmalarımızla katkı koymaya hazırız” dedi. Adana’nın imar sorunlarından en önemlisinin planların delik deşik edilmesi olduğuna işaret eden Biçer, “Çok hızlı plan yapıyoruz, yaptığımız planlardaki yanlışlığı da görmüyoruz. Ben yaptım oldu mantığıyla işler yürümez. Meslek odalarıyla, arsa sahipleriyle ve vatandaşlarla görüşülerek planlamalar gerçekleşmeli. Böylelikle sorunları asgariye indirgemiş oluruz” diye konuştu.

KARADEMİR: “KANARA’DAN VAZGEÇİLDİ”
ZMO Adana Şube Başkanı Semih Karademir ise Adana’daki tarım topraklarının korunmasına yönelik çalışmalarının süreceğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin Ceyhan Yolu’nda 600 dönümlük alanda yapmayı planladığı Kanara’nın Toprak Koruma Kurulu’nda reddedildiğini belirten Karademir, bu kararla Büyükşehir Belediyesi’nin mutlak tarım alanında uygulamaya konulmak istenen yanlışlıktan vazgeçtiğini vurguladı.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  32,198932,2053% -0.22
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  34,898435,1156% -0.22
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  40,770441,0337% -0.05
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,388035,4067% -0.62
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,636223,6478% -0.25
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.999,894.088,64% 1,40
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.499,932.500,70% 1,40
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  66.815,151.848

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış