Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

SUYU AZ DEĞİL DOĞRU KULLANMAK ÖNEMLİ

Yayınlanma Tarihi :
SUYU AZ DEĞİL DOĞRU KULLANMAK ÖNEMLİ

SUBirinci Adana Su Zirvesi’nin açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, suyu verimli ve doğru kullanmanın önemine değinerek, 21. Yüzyılda Adana ve ilçelerinde susuzluk sorunu yaşanmaması için maliyetten kaçınmayarak, önemli projelerle, bu problemi çözmek için çalıştıklarını açıkladı.

 

SU SIKINTISI ÇEKEN BİR ÜLKEYİZ

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) Dünya Su Günü nedeniyle düzenlediği 1. Adana Su Zirvesi Sheraton Oteli’nde gerçekleştiriliyor. ASKİ yöneticilerinin ve farklı üniversitelerden bilim insanlarının sunumlar yaptığı zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar, Türkiye’nin yıllık kişi başına bin 600 metreküp su kullanımıyla, su sıkıntısı çeken ülkeler sınıfına girdiğini belirterek, “Dünya ortalamalarına göre yıllık kişi başına su tüketimi bin metreküpün altında olan ülkeler su yoksulu sayılıyor. 1000-2000 metreküp arasında tüketim varsa su sıkıntısı çekildiği ifade ediliyor. Kişi başına su tüketimi yıllık 5 binin üzerindeyse,  ülke su zengini olarak tanımlanıyor. Irak’ta yıllık kişi başına su tükeminin 2 bin 200 metreküp olduğu, Avrupa ülkelerinde 6 bin metreküp ve üzerinde gerçekleştiği düşünüldüğünde, Türkiye’nin su sıkıntısı çeken ve mevcut nüfus artış hızıyla su yoksulu olmaya aday bir ülke olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldığımızı söyleyebiliriz” dedi.

 

Adana’nın ilçelerinde ve köylerinde (mahallelerinde) de su sıkıntısı yaşandığını belirten Rahmi Pekar, yeni Büyükşehir yasasıyla birlikte, ASKİ’nin hizmet götürdüğü nüfusün ve yerleşim alanı sayısının artığına dikkat çekerek, bu sorunları; kısa, orta ve uzun vadeli hizmet ve projelerle çözmeye başladıklarını açıkladı. Pekar, “Su kaynaklarımızı, hayattaki en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza miras bırakabilmek için çok çalışmalı ve bu sorunun giderilmesi için gerekenleri yapmalıyız” dedi.

ASKİ ÇALIŞIYOR, SUSUZLUK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye’de Fırat, Dicle, Kızılırmak, Seyhan, Ceyhan gibi nehirler ve su kaynakları bulunmasına rağmen, susuzluk sorunu yaşandığını belirterek, “Adana’da, 2014 yılında yaşanan kuraklıktan dolayı, yeraltı suları kurudu. Merkez ilçeler de dahil, ilçelerde ve köylerdeki kuyular kuruma noktasına geldi. ASKİ’nin önceliği, 21. Yüzyılda yaşanmaması gereken bu problemi çözmek ve susuzluğu gidermek. Önümüzdeki yaz aylarında bu sorunların en aza indirilmesi için çok sayıda proje hayata geçiriliyor. Bilgi ve iletişim çağında, susuz ve yolsuz köy kalmaması için olanaklarımızı seferber ettik.” diye konuştu.

SU ÇOK KIYMETLİ VE DEĞERİNİ BİLECEĞİZ

Suyu az kullanmanın değil, doğru kullanmanın önemli olduğunu vurgulayan Başkan Sözlü, şöyle devam etti: “Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 800 bin su abonesi var. Abone başına, ortalama 20 lirayı bulmuyor ödenen para. Temizlik dinimizin öğretileri arasında da ilk  sırayı alır ve Peygamberimiz güzel kokmanın önemini dile getirmiştir. Temizlik imandan gelir. Su kullanmaktan imtina etmemeliyiz. Adana’da, belirli tonun üzerinde su kullanımının faturayı artırdığı bir sistem uygulamıyoruz. Bu sistemin su kıtlığının yaşandığı zamanlarda uygulanması gerektiğine inanıyorum. İş yerlerinde kullanılan suyu ucuzlattık, daha da ucuzlatacağız. Adana, Türkiye’deki büyükşehirler arasında suyun en ucuz olduğu, iki-üç şehirden birisi. Rakamlar ortada. Girişimcililiğin cezalandırılmaması gerek. Kırsalda su getireceğimiz yerlerde, su aboneliğiyle bunun parasını çıkarmak mümkün değil. Bizim amacımız insana hizmet. Suyu doğru kullanmalıyız. Su hatları için çok sağlam sistemler oluşturacağız. Uzun yıllar sorunsuz kullanılacak hatlar oluşturulacak. Ceyhan’da bunun örneklerini hayata geçirdik. Su çok kıymetli ve suyun değerini bileceğiz. Maliyetli olmasına bakmayacağız. Adana’nın suyunu verimli kullanacağız. Yedigöze Barajı’ndan getirilecek suyla İmamoğlu’nun sulama sorunu çözülecek. Göller Yaylası’na su gelecek. Çok su kullanımı problem yaratmaz. Doğru kullandığınız sürece, tabiat su döngüsünü sağlar. Suyu israf etmeden, doğru projelerle ilerleyeceğiz.”

İŞ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Adana Valisi Mustafa Büyük de, su ihtiyacının giderilmesi için yeni su kaynakları bulunmasının yanı sıra, kullanılan suyun kalitesinin artırılması ve korunması için, arıtma tesislerinde yapılabilecekler konusunda çok çalışılması gerektiğini söyledi. Vali Büyük, Devletin kurumları ile Adana Büyükşehir Belediyesi arasında, bu konuda daha fazla iş birliği yapılması gerektiğine inandığını da dile getirdi.

 

1. Adana Su Zirvesi etkinlikleri kapsamında, öğrencilerin suyun önemine dikkatini çekmek amacıyla, zirvenin ardından,  24 Mart 2015 günü saat 09:30’da Su Yürüyüşü ve çeşitli okullarda eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek.

YORUM YAP