Gündem Adana

SÜMER’DEN 1 EYLÜL BARIŞ GÜNÜ MESAJI

SÜMER’DEN 1 EYLÜL BARIŞ GÜNÜ MESAJI
31 Ağustos 2018 - 23:17

orhansumerCHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajında, “Gerçek uygarlık ve medeniyet savaşların ve terörün olmadığı, insanların yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalmadığı, çocukların ve bebeklerin açlıktan ölmediği, yetim kalmadıkları, doğanın ve çevrenin haklarının korunduğu bir dünyayı kurmak ve kurma mücadelesinin içinde olmaktır” dedi.

Terörün masum insanların canlarını almaya, masum yavruların yetim büyümelerine neden olduğunu vurgulayan Sümer, insanların hiçbir ayrım gözetmeden daha mutlu ve huzurlu bir dünyada yaşayabilmelerinin, ancak ömrü savaş meydanlarında geçmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözüyle işaret ettiği “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ortamında sağlanabileceğini ifade etti.

TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Yönetim Kurulu Üyesi Adana Milletvekili Orhan Sümer, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Dünyanın pek çok bölgesinde savaş ve terör nedeniyle insanların yaşamını yitirdiğini, sakat kaldığını ve vatanlarını, ana yurtlarını terk etmek zorunda kaldığını belirten Sümer, savaşlar nedeniyle, her yıl milyonlarca doları aşan bir kaynağın silahlanma giderlerine ayrıldığına dikkat çekti. “Oysa ki bu tutarın sadece yarısı ile dünya üzerindeki açlık, içme suyu, barınma, sağlık ve eğitim başta olmak üzere pek çok sorunu çözmek mümkündür” diyen Sümer, dünya üzerindeki tüm insanların ve canlıların barış ve huzur içerisinde yaşamalarını sağlayacak ortamların tesis edilmesinin uygar ülkelerin ve insanların asli görevi olduğuna vurgu yaptı. Sümer, “Gerçek uygarlık ve medeniyet savaşların ve terörün olmadığı, insanların yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalmadığı, çocukların ve bebeklerin açlıktan ölmediği, yetim kalmadıkları, doğanın ve çevrenin haklarının korunduğu bir dünyayı kurmak ve kurma mücadelesinin içinde olmaktır” dedi.

HUZURA VE BARIŞA İHTİYACI OLAN COĞRAFYADA YAŞIYORUZ

Türkiye’nin de en çok huzura ve barışa ihtiyacı olan bir coğrafya içinde yaşadığına dikkat çeken Sümer, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Hemen sınırımızın ötesinde yaşanan savaşlar, yüzbinlerce insanın canından olmasına ve milyonlarca insanın yerinden yurdundan uzak mülteci ve sığınmacı bir konumuna düşmesine neden olmuş, barış ve huzur denizi olması gereken Akdeniz ve Ege Denizi ne yazık ki kendilerine sığınacak güvenli bir liman arayan binlerce insana mezar olmuştur ve halen olmaktadır. Yine ülkemize sığınmak zorunda kalan başta Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların yanı sıra Afrikalı göçmenlerin son derece kötü yaşam şartları içerisinde, kaçak, kuralsız ve kayıt dışı çalışmaları, elleri kalem tutması gereken çocukların sokak başlarında dilenciliğe zorlanması hepimizin içini acıtmaktadır.Yine ülkemizde hepimizin yüreğini dağlayan terör saldırıları sürmektedir. Terör, değişik ülkelerin kentlerinde de karanlık yüzünü göstererek masum insanların canlarını almaya, masum yavruların yetim büyümelerine neden olmaktadır.”

YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ

İnsanların hiçbir ayrım gözetmeden daha mutlu ve huzurlu bir dünyada yaşayabilmelerinin, ancak ve ancak ömrü savaş meydanlarında geçmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözüyle işaret ettiği “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ortamında sağlanabileceğini de vurgulayan Sümer, bu anlayışın kalıcı dünya barışına önemli katkı sağlayacağını kaydetti. Sümer, “Bu duygu ve düşüncelerle; barışın, sevginin, hoşgörünün egemen olduğu; savaşların, terörün, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünyada tüm insanların barış içerisinde yaşaması dileklerimle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyorum” dedi.