Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

SULAMA KANALLARINA ÖNLEM ALIN – ÖMER ÜNEY YAZDI

Yayınlanma Tarihi :
SULAMA KANALLARINA ÖNLEM ALIN – ÖMER ÜNEY YAZDI

Her yıl aynı dramı yaşıyoruz. Küçük küçük çocuklar, gençler, avuçlarımızın içinden kayıp gidiyor. Yaşama tutunmak için, bir lokma ekmek bulabilmek için çırpınan aileler, bir de çocuklarının kaybıyla büsbütün savruluyor. Onlar için kıyamet kopuyor elbette…
Adana’da istisnasız her yıl tekrarlanan boğulmalardan, sulama kanallarının aldığı canlardan bahsediyorum.
Bakınız; Adana’da son 10 yılda serinlemek isteyen 190 kişi hayatını kaybetmiş. Polisin kanallarda boğulma vakaları yaşanmasın diye nöbet tuttuğunu da biliyoruz. Sulama kanallarına girmek tehlikeli ve yasak ama yoksul kent çocuklarının sıcak havalarda havuza girme, denize, tatile gitme şansları yok ki! O zaman yasaklar da deliniyor elbette!
Kentimizin bir çok noktasında bulunan sulama kanalları görsel bir güzellik sunuyor ama aldığı canlar bu güzellikleri gölgede bırakıyor.
2012 yılından 2021 yılına kadar kent merkezinde 190 kişi boğularak hayatını kaybetmiş. İstatistiklere göre 2012’de 12, 2013’te 16, 2014’te 30, 2015’te 22, 2016’da 25, 2017’de 24, 2018’de 22, 2019’da 18, 2020’de 12, 2021 yılında ise 9 kişi boğulmuş. Adana’da son 10 yılda ortalama her yıl 19 kişi boğularak hayatını kaybediyor.
***
Şimdiden önlem almak zorundayız. Biz her yıl olduğu gibi bu yıl henüz hiçbir çocuğumuz boğulma nedeniyle hayatını kaybetmemişken önerilerimizi sıralayalım:
– Sulama kanallarının yakın bölümlerine çocuk ve gençlerin yararlanabileceği cep havuzlar yapılabilir.
– Uyarıcı ve eğitici levhalar, güvenlik önlemleri artırılabilir ve kanallara araçların düşmesini önlemek için bariyerli önlem alınabilir.
– Adana’daki tüm yüzme havuzlarından özellikle çocuk ve gençlerin ücretsiz yararlanmaları sağlanabilir.
***
Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri ve belediye başkanlarını şimdiden önlem almaya çağırıyoruz.
Ne olur harekete geçin artık!
Geçin ki yeni canlar, körpe bedenler, hayatlarının baharında yitip gitmesin…
İyi haftalar olsun…

YORUM YAP