DOLAR23,5039% 1.67
EURO25,4134% 1.31
STERLIN29,6174% 1.26
FRANG26,1709% 1.59
ALTIN1.483,85% 1,55
BITCOIN627.3250.136

“SİYASETTE YİNE KADININ ADI YOK”

Yayınlanma Tarihi :
“SİYASETTE YİNE KADININ ADI YOK”

kadin_adaylara_destek_aciklamasiKADER Adana Şube Başkanı Küçükyılmaz, siyasi partilerin kadın adayları görmezden geldiğini söyledi.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Adana Şube Başkanı Hanife Küçükyılmaz, “Hani yerelde seçim, kadınlar çözümdü? Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde yine kadının adı yok” dedi.

İş Kadınları, Türk Kadınlar Birliği, Kadın Belediye Başkan Aday Adayları, Kadın Muhtarlar, Kadın Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları ve Adana’nın toplum önderi kadınlarla birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Küçükyılmaz, “Kadınlar gerçek anlamda temsil edilme ve eşit yurttaş olma şansları yine ellerinden alınıyor. Bu görmezden gelinme, ikinci sınıf yurttaş tavrı siyasal anlamda kadına yönelik şiddettir” dedi.

Küçükyılmaz konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:

“Hani, yerelde seçim, kadınlar çözüm’dü? AK Parti, MHP ve CHP’de yine kadının adı yok.

AK Parti ve MHP’nin kadına bakışını zaten bildiğimiz için hayal kırıklığı yaşamadık. Ancak CHP, kadınları “seçilebilecek yerlerden” aday gösterme konusunda yine büyük bir hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor.

Adana’da CHP ve MHP’de kadın belediye başkan adayları o kadar çok çalışmış olmalarına rağmen, ne yazık ki aday gösterilmediler. Türkiye’deki bir çok il ve ilçe ile ilgili belediye başkan adayları belirlendi. Kadınlar yine bu adaylar arasında yok. Binbir emekle partinin kampanyasını aylar öncesinden başlatan, kendi kent ve beldelerinde uzun zamandır sahada aktif çalışmalar yapan, ev ev dolaşarak kampanya yürüten kadın aday adayları yine yok sayıldı.”Yerelde seçim, kadınlar çözüm” diyen, bu sloganla kampanya yapan partiler, kadın adaylarını görmezden gelmeye, emeklerini, katkılarını hatta kendilerini yok saymaya devam ediyor.

Size kim inanır?

Kadınların gerçek anlamda temsil edilme ve eşit yurttaş olma şansları yine ellerinden alınıyor. Bu görmezden gelinme, ikinci sınıf yurttaş tavrı siyasal anlamda kadına yönelik şiddettir.

Tüm partilerin (BDP hariç) erkek egemen bakış açısıyla, siyaseti erkekler arası bir oyuna indirgeyen, kadınları yok sayan, siyasette kadını sadece oy deposu olarak gören ve gösteren anlayışlarını şiddetle kınıyoruz. Kadınları belediye başkanlıklarında neredeyse yüzde 50’ye yakın atayan ve aynı anlayışı belediye meclis üyeliklerinde uygulayacağını söyleyen Barış ve Demokrasi Partisi’ne teşekkür ediyoruz.

Partiler zayıf oldukları ve seçimi yüzde yüz kaybettikleri yerlerde kadın aday göstererek bizi susturamazlar. Bu yaptıkları kadınları bir kez daha yok sayma. Çünkü biliyoruz ki; erkeklerin aday olma cesareti gösteremedikleri yerlerde kadınları aday yapan zihniyet seçim sonucunda kadınların seçimleri kaybettiğini söyleyerek, bir kez daha mı haksızlık yapacaklar. Daha zaman geçmiş değil. Buradan tüm partilere sesleniyoruz. Kadınları hak ettikleri “seçilebilecek” yerlerden belediye başkan adayı gösterme ve belediye meclis üyelikleri sıralamasında da fermuar sisteminin uygulanmasını istiyor ve Parti Genel Merkezlerine çağrıda bulunuyoruz.

Bu çağrı, bir temel hakka sahip çıkma çağrısıdır. Eşit yurttaş olmanın, eşit temsilin çağrısıdır.

Bu çağrıya yanıt vermeyen hiçbir partiye kadınların vereceği tek bir oy yok…”

 

YORUM YAP