Gündem Adana

ŞEVKİN: ADANA GELİŞMİYOR, GENİŞLİYOR!

ŞEVKİN: ADANA GELİŞMİYOR, GENİŞLİYOR!
29 Ağustos 2018 - 12:02

muzeyyen sevkin-nakliyeciler (1)CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, nakliyeci esnafının sorunlarını dinledi, çözümü için çaba harcayacağını vurguladı

“Adana gelişmiyor, genişliyor!”

Nakliyeciler dert küpü!

“Ekonomik kriz, vatandaşın belini büküyor”

“Adana’nın değerlerine sahip çıkalım”

muzeyyen sevkin-nakliyeciler (6)ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın üreten değil tüketen bir kent haline getirildiğini vurguladı. Toplumun tüm kesimleriyle buluşmaya, sorunlarını dinlemeye ve çözümü için çaba harcamaya özen gösteren Dr. Şevkin, artık iyice açığa çıkan ekonomik kriz nedeniyle kontak kapatma noktasına gelen nakliyecilerle görüştü. Nakliyeci esnafının çağrısına kayıtsız kalmayan Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana Nakliyeciler Sitesi’nde bir araya geldiği esnaflarla uzun süren görüşmenin ardından sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında da dile getireceğinin sözünü verdi.
muzeyyen sevkin-nakliyeciler (5)“KRİZ, VATANDAŞIN BELİNİ BÜKÜYOR”
Adana Nakliyeciler Derneği Başkanı İzzettin Turgut, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte iş sıkıntısı yaşayan ve sitede beklemeye koyulan esnafların akaryakıttaki sürekli fiyat artışları, yetki belgeleri ücret ve karmaşası, köprü ve otobanlardaki yüksek geçiş ücretleri, sigortalar, gelir vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi ve zorunlu sigorta primlerinden kaynaklı sorunlarını tek tek not alan Dr. Şevkin, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da büyük bir işsizlik sorunu yaşıyoruz. Özellikle sanayi ve tarım kültürüyle yoğrulmuş Adana’da ekonominin can damarını oluşturan fabrikalarımızın, işletmelerimizin, Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) kapanması, esnaf ve sanatkarın son yıllarda hızla kan kaybederek kepenk indirmesi toplumun tüm kesimlerine olumsuz yansıdı. Son yıllarda artık iyice açığa çıkan ekonomik kriz ise vatandaşın belini büktü” diye konuştu.
muzeyyen sevkin-nakliyeciler (4)“ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI KAPASİTESİ ARTTIRILMALI”
Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılması yerine kapasitesinin arttırılması ve çehresinin değiştirilmesinin gerektiğini ifade eden Dr. Şevkin, yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın yer seçiminin yanlış olduğunu, 1 cm toprağın oluşması için 900 yıla ihtiyaç olduğunun bilinciyle hareket edilmesini, birinci sınıf tarım arazilerini yok edilmesine seyirci kalınmaması gerektiğini ifade etti.
muzeyyen sevkin-nakliyeciler (3)“5 OCAK STADI MİLLET BAHÇESİ YERİNE SPOR KOMPLEKSİ OLMALI”
Adana Sarıçam’daki stadyumun da yıllardır sürüncemede bırakıldığını dile getiren Dr. Şevkin, Adanalıların güzel anılar biriktirdiği mevcut 5 Ocak Stadı’nın ‘Millet Bahçesi’ adıyla halka sunulmasının anlamsız olduğunu dile getirdi. Stadyumun hemen yanı başında ‘Merkez Park’ ve ‘Atatürk Parkı’ bulunduğunu hatırlatan Dr. Şevkin, “Mevcut stadımız da Şakirpaşa Havalimanı önerimizde olduğu gibi yenilenmeli, çağdaş bir spor kompleksi haline getirilmelidir. Profesyonel karşılaşmaların yanı sıra çocuklarımızın, gençlerimizin de faydalanabileceği bir yapıya kavuşmalıdır. Sürekli genişleyen ancak gelişmeyen Adana’ya iki stadyum çok görülemez” dedi.
muzeyyen sevkin-nakliyeciler (2)“SORUNLAR, TÜM KESİMLERİ YARALIYOR”
Tüm bu sorunların kentteki ekonomik sirkülasyonu sekteye uğrattığını, küçük esnaf ve sanatkardan KOBİ’lere, taşımacı esnafından nakliyecilere, iş dünyasından sade vatandaşa kadar herkesi derinden yaraladığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Bu kentin gelişimine katkı koyan, katkı koymak isteyen herkes başımızın tacıdır. Bu sözleri siyasi bir kimlikle dile getirmiyorum. CHP’li milletvekilleri olarak tüm milletvekillerinin Adana için bir araya gelmesini istiyoruz ve bu çağrımızı her platformda yineliyoruz. Doğru zeminlerde doğru yatırım yapılabilmesinin önünü açamazsak, tüketim yerine üretim ekonomisine yönelmezsek sorunları çözemeyiz. Adana gerilemeyi hak etmiyor. Milletvekili arkadaşlarımızla Adana’ya sanayi ve tarımda teşvik verilmesi için mecliste mücadele edeceğiz” diye konuştu.
NAKLİYECİLER BÜYÜK SORUN YAŞIYOR!
Taşımacı esnafının girdi maliyetlerinin yüksekliğine karşın gelirlerinin yok denecek kadar az olduğunu yerinde dinleyen, derneklerin taşımacılıkta devri dışı bırakılmaya çalışılmasının yanlış olduğunu aktaran, dernek, kooperatif ve sivil toplum örgütlerinin demokrasinin gelişimi adına önemli unsurlar olduğunu belirten Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Nakliyeci esnafı arasında belge haksızlığı giderilmelidir. Yurtiçi taşımacılıkta kullanılan K1 belgesine sahip esnafın yurtdışına çıkışına izin verilmezken yurtdışına taşıma yapan C belgesi sahibi esnafın hem yurt dışında hem de yurtiçinde istediği gibi taşıma işi yapması esnaf arasında huzursuzluk yaratıyor. Esnaflar arasında gelir adaletine önem verilmelidir. Büyük şirketlere, teknelere ucuz mazot veriliyor ancak gariban küçük esnafa, çiftçilere pahalı mazot satılıyor. Adaletli davranılmasını istiyoruz. Otoban ve karayollarındaki tesislerin bazılarında taşımacı esnafın konaklamasına izin verilmediğini üzülerek öğrendim. Bu çağda bu zihniyet ortadan kalkmalıdır. Sınır kapıları nakliyeci esnafına açılmalı, vergilerde indirim yapılmalıdır. Ayrıca çeşitli nedenlerle ceza alan araçlardaki suçlu kişi yerine yıllarca aracın çalışmasına izin verilmemesi ayrı bir anlamsız uygulamadır.”
Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında da sorunların asgari düzeye indirgenmesi için çaba harcayacağını kaydetti.
ULUSUN ZAFER BAYRAMINI KUTLADI
Esnaflarla buluşma vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da kutlayan Dr. Şevkin, “30 Ağustos Zafer Bayramı, emperyalistlere karşı bir dik duruştur, 30 Ağustos Zaferi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının dünyaya özgürlük haykırışıdır. Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyor, ulusumuzun Bayramını coşkuyla kutluyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin