Ankara Escortları

DOLAR32,2042% 0.07
EURO35,0412% 0.13
STERLIN40,9907% 0.14
FRANG35,4255% 0.22
ALTIN2.504,08% -0,25
BITCOIN70.990,006.088

SEVDİĞİNİZE ZAMAN AYIRIN

Yayınlanma Tarihi :
SEVDİĞİNİZE ZAMAN AYIRIN

obengulejderOkul telaşı sınavlar derken nihayet koşuşturmaca bitti ve dört gözle beklenen yaz tatili başladı. Çocuklarda aileleri de rahat bir nefes alabilecekler sonunda. Ramazan Bayramı tatilinin de 4 güne çıkması, sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirebilmemiz için bir fırsat… Peki tatilde neler yapılabilir? İşte Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder’den çocuklar için alternatif tatil önerileri…

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder yaptığı açıklamada, çocukların verimli bir yaz tatili geçirmesinin önemine dikkat çekti.

Günümüzde çoğu çocuğun apartmanda yaşadığı için istediği gibi serbestçe oyun oynayıp, spor yapamadığını ve en büyük eğlencelerinin televizyon ve bilgisayar olduğuna işaret eden Dr. Ejder, “Oysaki bilgiye merak ederek, eğlenerek ulaşabilmeli, keşfetmenin ve öğrenmenin hazzına varabilmeliler. Kendilerini özgürce ifade edebilecekleri, yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebilecekleri ortamların sayısı artmalı ki ileride gerek özel, gerekse iş hayatlarında daha aktif, daha sorumluluk sahibi ve daha başarılı olabilsinler.” dedi.

“Yaz Kampları Bir Seçenek…”

Çalışan anne ve babaların kısıtlı olan yıllık izinlerinin çocuklara yetmeyeceğini ve kısa bir tatilin ardından çocukların yine verimsiz geçirdikleri günlere döneceğini vurgulayan Dr. Obengül Ejder, “Çalışan anne babalar çocuklarıyla kısıtlı zaman geçirmek zorunda kaldıkları için bu ihtiyacı yaz kamplarıyla karşılıyor. Yurt içinde veya yurt dışında çok farklı konseptlerde ailelere seçenekler sunarak çocukların gelişimlerine katkı sağlanıyor.” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Eğitim ve eğlencenin bir arada olduğu yaz kamplarının değeri her geçen gün daha çok anlaşılıyor. Yaz döneminin kaliteli zaman geçirerek değerlendirilmesi konusunda önemli rol oynayan kamplar, öğrencileri yeni şeyler denemeleri için cesaretlendiriyor ve gizli kalmış yeteneklerinin ortaya çıkmasını, aktif kalmalarına, aynı zamanda da yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Spordan sanata, dil eğitiminden doğa aktivitelerine kadar birçok farklı içerik sunan yaz kampları, çocukların sosyal ve fiziksel gelişimi açısından oldukça önem taşıyor. Kamplar, uzun yaz tatillerinde meydana gelen öğrenme kaybını da önemli ölçüde azaltıyor.”

“Bulunduğunuz Her Yer Aslında Yaz Kampı Gibi Olabilir.”

“Eğer kamplara göndermek yerine yazlık veya yaylada kalacaklarsa çocuklarınız, oyun arkadaşları olmasını, onlarla farklı aktiviteler yapmasını destekleyecek ortamlar yaratmanızı tavsiye ederim. Haftada bir gün bir kaç saat baba oğul, baba kız veya anne oğul, anne kız aktiviteleri yapabilir, onlara doğayı tanıtabilir, sizinle oyun oynamanın zevkine varmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun arkadaşlarıyla 2 haftalık program yapabilirsiniz.”

“Eğlenmek İçin O kadar Çok Seçenek Var ki…”

“Sabahları etkinlik saati ilan edebilir, taş boyayabilir, resim veya ahşap boyama gibi faaliyetler düzenleyebilirsiniz… Öğlen sıcak saatlerde tabu, kelime oyunu yada çeşitli öğretici kutu oyunlarıyla maçlar organize edebilirsiniz… Öğleden sonra meyve salatası ya da bisküvilerle pasta yapmayı öğretebilirsiniz… Cep telefonlarının veya tablet bilgisayarların bazı programları ile kısa film yarışması veya çeşitli müziklerle klip çekme yarışması yapabilir; kısa bir hikâye kitabının karakterlerini evinizdeki malzemelerden kostümler yaparak canlandırmalarını sağlayabilirsiniz. Sevdikleri aile büyüklerinin yada sanatçıların kılığına girerek taklit yarışmaları, yürüyüş, yüzme, voleybol, dokuz taş veya yedi kule oyunları, tavla turnuvaları da bir alternatif eğlence olacak çocuklarınız için.

Ocağın kullanılmadığı, ucuz malzeme gerektiren kısır, batırık, sandviç gibi yiyecekler yaparak piknik düzenleyebilirler. Yaylada çeşitli ağaçların altına kamp evi yada oyun evi yapabilir varsa çadırları ile de yanlarında bir büyükleri ile gece kamp yapıp ateş yakabilir. Haydi anne ve babalar Ramazan Bayramı tatili, sevdiklerimize biraz daha fazla zaman ayırıp kalite zaman geçirmemiz için bir fırsat… Hepinize şeker tadında mutlu bayramlar diliyorum…”

YORUM YAP