Gündem Adana

SERVİSLERE UYARI!

SERVİSLERE UYARI!
18 Aralık 2016 - 10:28

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek ile Birlik Denetim Kurulu Üyesi ve Adana Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Ünsal Perçin, D-2 Yetki Belgesi ile Şehir Dışına Öğrenci, Personel ve Yolcu Taşımacılığı Yapan Servislerin, Şehir İçinde İndir – Bindir Yaparak Yolcu Toplamaları İçin D4 Yetki Belgesi Alma Zorunluluğu Olduğunu Belirterek, “Herkes Kanun Ve Yasalara Uysun” Çağrısı Yaptılar.

servis-1Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek ile Birlik Denetim Kurulu Üyesi ve Adana Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Ünsal Perçin, D-2 yetki belgesi ile şehir dışına yolcu taşımacılığı yapan servislerin, şehir içinde yolcu indir – bindir yapmaları için D-4 yetki belgesi almalarının zorunlu olduğunu belirterek,”Herkes kanun ve yasalara uysun” çağrısında bulundular.

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, Adana şehir merkezinden,  Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Adana’nın ilçeleri ile Mersin Tarsus’taki bazı özel okullara personel, yolcu ve öğrenci taşımacılığı yapan firmaların birçoğunun halen D-2 yetki belgesi ile toplu taşımacılık yaptığını, bunun da D-4 yetki belgesi alarak taşımacılık yapan meslektaşlarına karşı haksız rekabet oluşturduğunu belirterek, bu sektörde hizmet veren herkesin haksızlık yapmadan, yasalar ve kanunlara uymasının mecburiyet olduğunu bildirdi.

servis-2Sözütek, “Biz her zaman adaletten, yasa ve kanunlardan yanayız. Özellikle de yasa ve kanunların uygulanmasını istiyoruz. Kimse bizim hedefimizde değil, hiç kimse düşmanımız da değil. Biz esnaf teşkilatı olarak kayıtlı esnaf ve sanatkarlarımızın haklarını koruyup, kollamakla görevliyiz ve mecburuz. Kimse kimsenin hakkına, sınırına tecavüz etmemeli. Herkes kanunlara, yasalara uymalı.  Bu işi yapanların mutlaka yeterli taşıma yetki belgeleri, güzergah kullanım izni olmalı. Servis taşımacılığı her işe benzemez. Kanunlara uyanlar baştacımız. İnsanlar bizlere canlarını güveniyorlar. Sorumluluk en üst düzeyde olmalı”dedi.

Adana Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Ünsal Perçin de, tartışma konusu olan başta Tarsus Amerikan Koleji ve Çağ Koleji ile Sugözü Termik Santrali’ne, Adana OSB’ye D-2 yetki belgesi ile personel, işçi, öğrenci taşıyan bazı toplu taşımacı firmaların, şehir içinde indir  – bindir yaparak yolcu toplaması için Büyükşehir Belediyesi’nden D-4 yetki belgesi alması gerektiğini, aksi durumda mevcut D-2 Yetki Belgeleri ile bu hizmet veremeyeceklerini belirtti.

Perçin, T.C.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nce yapılan değerlendirmede, “İliçi taşımalarda; talep sahibinin merkezi adresinin bulunduğu Belediyeden alınacak D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o ildeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığını belirten,

100 kilometreye kadar şehirlerarası  taşımalarda; ilgili illere ait Belediyelerden alınacak D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o illerde mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığını belirten,

Düzenlenecek D4 yetki belgesi için kullandırılacak taşıma hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasitelerini içeren,

İlgili Belediye Başkanlıklarının uygunluk yazısının bulunması ve bu yazısının aynı yerin İl Mülki İdare Amirliği’nce onaylanmış olması halinde D4 yetki belgesi taleplerinin karşılanması,

Ayrıca 2013/KDGM-07/YOLCU sayılı genelgede bahsi geçen İl Trafik Komisyonu/UKOME kararlarına istinaden yapılan tüm iş ve işletmelerinde İl Mülki Amirliği’nce onaylanmış Belediye uygunluk yazısına istinaden yapılması, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunun 5.maddesi ile KTY’nin 10.ncu maddesi çerçevesinde uygun mütalaa edilmektedir”denildiğine de dikkat çekerek şöyle dedi:

“Bizim D4 yetki belgesi sahipleriyle sorunumuz yok. D-2 yetki belgesi olan toplu taşımacılar, şehir içinde indir – bindir yaparak yolcu toplayamazlar. D-2 yetki belgesi ile ancak toplu taşıma, yani bir yerden toplu alıp, diğer yerde toplu halde indirme yapabilirler. Şehir içine girip, trafiği de felç ederek indir – bindir yapamazlar. İşte, benzer şekilde yapılan bir taşımada, Özgecan vahşeti yaşandı, fatura tüm servisçilere kesildi. Üstelik, bu olay öğrenci servisinde değil, minibüste oldu, ama bunun sıkıntısını tüm ülkede servisçi esnafı çekiyor. Çünkü,  bu olay sonrası çıkan kanunla servis şoförlüğü yapacakların en az 7 yıllık ehliyet sahibi olması gerekiyor. Yani bu ülkede insanlar 21 – 22 yaşında öğretmen, hakim, savcı oluyor, ama servis şoförü olamıyorlar. Bu durum servis şoförlerinin piyasasını da yükseltti, çünkü uygun şartlarda şoför bulmak zorlaştı”

Sözütek ve Perçin, D-2 yetki belgesi ile yasal olmayan şekilde taşımacılık yapanların, yetkili kurumlarla mutabakat sağlayarak D-4 yetki belgesi almalarını, aksi durumda yasal zeminde kayıtlı esnafın hakkını arayacaklarını bildirdiler.

marmaris tekne turu