Gündem Adana

ŞEHİR HASTANELERİ, BİRİNCİ YILINDA TARTIŞMA KONUSU

ŞEHİR HASTANELERİ, BİRİNCİ YILINDA TARTIŞMA KONUSU
18 Eylül 2018 - 0:45

sessehirhastanesi (3)Adana Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi, Adana Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesinin birinci yılında şehir hastanelerini masaya yatırdı. Adana Şehir Hastanesi’nde bir çok sorunun bulunduğu dile getirilen basın açıklamasına CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin, Orhan Sümer ve Burhanettin Bulut da destek verdi.

sessehirhastanesi (1)Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye sağlık sistemi, uzun süredir bir çok kamu hizmeti alanında olduğu gibi neoliberal politikalar doğrultusunda piyasalaştırılmaktadır. Bir kamu-özel ortaklığı modeli olarak devreye giren Adana Şehir Hastanesi, bu dönüşümün en son ve en kapsamlı halkasıdır.
Adana Şehir Hastanesi’nin açılışından bu yana geçen bir yıllık süre zarfında bir çok sorun beraberinde gelmiş, şehir merkezindeki diğer hastaneler de bu sorunlardan nasibine düşeni almıştır. Hazine arazisi üzerine yükselen Adana Şehir Hastanesi için 25 yıl boyunca kamunun milyarlarca dolarlık kira ödeme garantisi de vatandaşın üzerine yüklenen ağır bir yük olmuştur.
Halkın hastane hizmetlerine kolay ulaşımı, hekimler, hemşireler, teknikerler ve diğer sağlık ve sosyal hizmet emekçiler birçok sorun yaşamaktadır.

sessehirhastanesi (2)Şehir Hastaneleri artan döviz kurları da göz önüne alındığında Sağlık Bakanlığına devredilmelidir. Hemşire, sekreter, personel ve güvenlik sorunu acilen çözülmelidir. Bunun için kadro sayıları artırılmalıdır. Hastanelerde hekimlerin polikliniklerde hemşiresiz veya sekretersiz çalışmalarına son verilmeli, her polikliniğe bir sağlık çalışanı verilmelidir.”