Gündem Adana

SEÇ-(ME) -SEÇİL (ME) HAKKI-Sema Turan Yapıcı yazdı

SEÇ-(ME) -SEÇİL (ME) HAKKI-Sema Turan Yapıcı yazdı
05 Aralık 2016 - 10:34

Ülkemizde kadınların elde ettiği seç(me)-seçil(me) hakkı ,(1934–2016) tam 82 yıl olmuş. Bu 82 yıl içinde siyasal zemin üzerinden baktığımızda ne değişti; Ülkemizde hala kadına, çocuğa her türlü şiddet artarak devam ederken peki siyasetçiler ne yapıyor?

Maalesef toplumun ve yasa yapıcılarının eril anlayışı dozunu artırarak devam etmekte. Hala çocuklar küçük yaşlarda evlendiriliyor ise, Seç (me)- seçil(me) hakkından söz etmek mümkün müdür? İnsanların yaşamsal hakları ellerinden kayıp gidiyor ise, seç(me)-seçil(me) hakkı neye yarar? Siyasi partiler yasası ve seçim yasası bir türlü değişmiyor ise seç(me)-seçil(me) hakkı kime yarıyor?

Siyasette adayları hala Genel Başkanlar veya üç beş kişilik komisyonlar belirliyor ve belirledikleri adayları listelere yazıp halka dayatıyorlar ve bu dayatmada dahi kadınları seçilemeyecek sıralara veya göstermelik sıralara koyuyorlar ise, has bel kader seçilenler var ise de bu seç(me)-seçil(me) ne işe yarar? Siyasette emek ve liyakat göz ardı ediliyor ise seç(me)-seçil(me) hakkı neye yarar. Siyasi partilerin kadın kollarının işi broşür dağıtmak ve aday tanıtmaktan öteye geçmeyecekse ve hala birilerinin veya bir şeylerin gölgesinde kalıyor ise kapatın gitsin.

Siyasi partilerin kadın kolları yasal zemine oturtmadıktan ve söz hakkı verilmedikten sonra kadına seç(me)-seçil(me) ne işe yarar ? 82 yıl olmuş hala yeterli sayıda kadın milletvekilimiz, kadın belediye başkanımız, kadın belediye meclis üyelerimiz, kadın il genel meclis üyemiz, kadın muhtarlarımız yok yıl 2016 hala KADININ ADI YOK…

Tüm bunlara çözüm getirmesi gereken siyaset, kendi içindeki kısır çekişmeye dalarak, alınması-yapılması gereken tedbirleri ihmal ederek ülkede sistem değişikliğine dair anlamsız bir yolda tartışmalar yaparak toplumu ötekileştirmeye neden olmakta ve toplumun diğer yarısını oluşturan kadınları yine YOK saymaya devam etmektedir. 5 Aralık seç(me)-seçil(me) hakkı ile övünebilmek için, Ülkede karar alma mekanizmalarında toplumsal cinsiyet eşitliğin tam olması gerekmez mi? Eşit işe eşit ücret olması gerekmez mi?

Ülkede tacizlerin, tecavüzlerin, kadın cinayetlerinin olmaması gerekmez mi? Çocuklarımızın yurtlarda ölmemesi gerekmez mi? Anne ve bebek ölümlerinin, erken yaşta evliliklerin olmaması gerekmez mi? Eğitim hakkının tam, sağlık hakkının tam, adalet ve hukukun da bağımsız olması gerekmez mi? Cumhuriyetimizi kuranlar kadınlara seç(me)-seçil(me) hakkını yasalaştırır iken, hem seç hemde seçil demiştir. Yoksa seçme -seçilme dememiştir.

Biz kadınlar yolumuzun uzun ve eril anlayışın engelleri ile dolu olduğunu biliyoruz, ISRARLA -İNATLA VE İNANÇLA tam eşitlik sağlanıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. BİZ FARKINDAYIZ -YA SİZ?

sematuranyapiciSema Turan  YAPICI
EVKAD BAŞKANI

marmaris tekne turu