Ankara Escortları

DOLAR32,2101% 0.13
EURO35,0280% 0.07
STERLIN40,9910% 0.09
FRANG35,3724% 0.18
ALTIN2.509,76% 0,27
BITCOIN70.270,02-0.984

ŞAFAK VAKTİ

Yayınlanma Tarihi :
ŞAFAK VAKTİ

gursel_tekin_dogankentCHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Adana Doğankent’te “amele pazarında” tarım işçileriyle bir araya geldi, Doğankent’te şafak vakti buluştuğu tarım işçilerinin işveren olarak görülmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Adana’da “amele pazarında” tarım işçileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Adana’da şafak vakti tarla ve bahçelerde çalışmaya giden tarım işçilerinin sorunlarını dinledi. TÜİK verilerine göre tarım işçilerinin işveren sayıldığını söyleyen Tekin, “TÜİK yöneticileri buralara gelmiş mi ki bu işçiler iş sahibine benziyor mu” dedi.

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, Adana Milletvekili Ali Demirçalı ve parti yöneticileriyle birlikte Yüreğir İlçesi Doğankent Mahallesi’ne sabah 04.00’te gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, buradaki bir kahvehanede simit, peynir ve zeytinle kahvaltı yaptı. Doğankent’in İlçe olması için Adana Milletvekili Ali Demirçalı ile birlikte TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdiğini söyleyen Gürsel Tekin, Doğankent ve çevresinin sorunlarını yakından bildiğini söyledi. Doğankent’te daha önce de tarım işçileriyle biraraya geldiğini belirten Tekin, daha sonra tarla ve bahçelere gitmek için yola çıkan tarım işçilerini taşıyan otobüsteki tarım işçileri ile görüştü. Hiçbir sosyal güvenceleri olmadığından yakınan tarım işçilerini dinleyen Tekin, “Narenciye döneminde sabah saat 4’te binlerce insan hafta sonu ve tatil demeden okulda olması gereken çocuklar da çalışmaya gidiyor. Okulda olması gereken çocukları, evlerinde olması gereken kadınlarımız, 24 ile  37 lira karşılığında çalışmak zorunda kalıyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 6,5 milyon tarım işçisi bulunduğunu, bunun 500 bininin ne yazık ki göçebe şeklinde çalıştığına dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “ Hiçbirisinin sosyal güvencesi yok, iş cinayetlerinde hayatlarını kaybediyorlar. Okulda olması gereken çocuklarımız ekmek parası için burada. Bu durum bu ülkeyi yönetenler için ayıp olmuyor mu? Biz de bu ayıptan kurtulmaları için buraya geldik” dedi.
Sizi Yönetenler Yüzünü Kapatsın

Tekin, kadın işçilerin, gazetecilerin çekim yaparken kadın yüzlerini kapatmalarına dikkat çekti. Tekin, “Siz yüzünüzü kapatmayın, sizi yönetenler yüzünü kapatsın. Sizin utanacak bir şeyiniz yok. Alın terinizle evinize ekmek götürmek için çalışıyorsunuz” diye konuştu.
Tekin, okullarda olması gereken çocukların şafak vakti tarlada olmasının da iktidarın ayıbı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Bu manzara Milli Eğitim Bakanı’na Başbakan’a kapak olsun. Bu rezillik Türkiye’de Adana’da yaşanır mı, burası neresi Afganistan mı. Bu manzara Ankara’dakilere kapak olsun. Bu çocukların okulda olması gerekirken 3 kuruş yevmiye için yetişkinlerin yarısı yevmiye alıyorlar.

Hafta sonu geldiğinizde bu çocuklar gibi binlerce çocuğun sadece cumartesi pazar 20 TL ye çalıştıklarını göreceksiniz. Bu çocuklarımız nasıl verimli olup olmayacağını Milli Eğitim Bakanı’na soruyorum. Durmadan düzenleme yapıyorlar. Hiç biri buraya uğruyor mu. Hiç birisinin sosyal güvencesi yok. Bindikleri araçlar 30 yıllık araçlar. Bu araçlar her türlü kazaya müsait.

Çocuk işçilerin taşındığı aracı ziyaret etmesinin ardından da, “Bu çocukların nasıl verimli olup olmayacaklarını Milli Eğitim Bakanına soruyorum. Durmadan düzenleme yapıyorlar, 4+4+4 derken hiç buraya uğruyorlar mı?”

Çukurova Tarım Aracıları Derneği Başkanı Fevzi Ete de, Çukurova bölgesinde yaklaşık 200 bin tarım işçisinin bulunduğunu, bu işçilerin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden göç ettiklerini söyledi.  Ete, “Tarım işçilerinin sosyal hakları yok. Çalışma saatleri belli değil. Çok sayıda işçinin yapacağını az sayıda işçiye yaptırıyor. Tarım işçileri ve bizler sorunlarımızı anlatacak muhatap bulamıyoruz”  dedi.

YORUM YAP