Ankara Escortları

DOLAR32,1861% 0.09
EURO34,9044% -0.21
STERLIN41,0350% 0.24
FRANG35,2140% -0.23
ALTIN2.492,69% -0,42
BITCOIN69.816,00-1.598

RETİNA DEYİP GEÇMEYİN

Yayınlanma Tarihi :
RETİNA DEYİP GEÇMEYİN

retinaVücudun aynası olan gözler, birçok hastalığın önceden teşhisinde önemli bir rol oynuyor. Gözlerin erken teşhiste rol oynadığı hastalıklardan biri de kalp rahatsızlıkları. Dünyagöz Adana’dan Prof. Dr. İlter Varinli, gözün şebekesi olan retinadaki arterlerdeki (Atardamar) daralma ya da tıkanıkların kalp hastalıklarında uyarıcı sinyaller olarak yorumlanabileceğini söyledi.

Gelişen teknolojiyle beraber tıpta yaşanan ilerlemeler, gözün, vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkabilecek hastalıkları önceden teşhisine olanak sağladığını ortaya koyuyor. Göz muayenesi, diyabet, alzheimer, kan hastalıkları, genetik tabiatlı metabolik bozukluklar gibi hastalıklarının yanı sıra kalp hastalıklarını da önceden ön görüp tedbir almayı mümkün kılıyor.

Riskleri azaltıcı tedavi imkânı

Dünyagöz Adana’dan Prof. Dr. İlter Varinli, beynin gözdeki temsilcisi olan retinadaki damarlarda meydana gelen değişimlerin, kalp damarlarında ve diğer organlardaki damarlarda yaşanabilecek değişimler hakkında önceden önemli bilgiler verebileceğini ifade etti. Rutin retina muayenesinde damarlarda daralma ve tıkanma gibi değişikler saptandığında kardiyoloji konsültasyonu yapılarak hastanın bu yönden değerlendirildiğini anlatan Prof. Dr. İlter Varinli, bu şekilde yaşanabilecek kalp hastalıkları, kalp kapak, koroner, karotis damarı ile ilgili mevcut riskleri azaltıcı tedaviye başlanabileceğini vurguladı. Prof. Dr. İlter Varinli, “Retina damarlarının çaplarını ölçerek kalp damar sağlığı risklerini inceleyen çok sayıda çalışma yapıldı” diye konuştu.

Kalp krizi ilişkisi

Prof. Dr. Varinli, küçük damar hastalığı olan diyabetin retinaya verdiği hasar sonrası oluşan ve dünyada bir numaralı körlük nedeni olan diyabetik retinopati rahatsızlığının kalp krizi ile ilişkisi olabileceğini de belirterek, şunları söyledi: “Özellikle santral retinal arter tıkanıklığının kalp krizi ile ilişkisi vardır. Santral retinal arter tıkanıklığı geçiren insanların beklenen yasam süreleri kısadır. Bu nedenle santral retinal arter tikanikligi geçiren hastalarda koroner ve karotis damar sistemi ile kalp kapakçıklarının değerlendirilmesi gerekir.”

YORUM YAP