DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

POLEN ALERJİSİNE MASKE ÖNERİSİ

Yayınlanma Tarihi :
POLEN ALERJİSİNE MASKE ÖNERİSİ

PolenBahar aylarının gelmesiyle polenlerin alerjik etkisi kendini hissettirmeye başladı. Havadaki polenler soluma yoluyla vücuda yerleşiyor. Bağışıklık sistemi, aslında zararlı olmayan polenleri takip altına alıyor. Vücudun polenlere aşırı tepki vermesiyle solunum yolları, göz ve ciltte var olan alerjik iltihabı daha da arttıracak sonuçlara neden oluyor. Medical Park Tarsus Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Usalan, polen alerjisi olanların, hayatlarını kolaylaştırmak için ‘maske takmak’ gibi bazı önlemler alabileceğini belirtiyor.

BAZI BELİRTİLERİ VAR

En çok polen alerjisine yol açabilecek bitkilerin başında çimen, çayır, arpa, yulaf, çavdar, mısır gibi hububat polenlerinin geldiğini belirten Dr. Adanan Usalan, “Bunlar küresel ısınma ile birlikte artık mart aylarından başlayarak haziran dönemine kadar olan sürede reaksiyonlara yol açabiliyor. Yabani ot polenleri ve bazı ağaç polenleri ise sonbahara kadar olan dönemde bir takım belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Polen alerjisi olan kişilerin hemen hemen hepsinde göz ve burun belirtileri görülüyor. Gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırık ve burun kaşıntısı görülebilen belirtiler. Bazı hastalarda ise alt solunum yolları da etkilenerek astım tablosu ortaya çıkıyor. Bu durumda nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebiliyor” dedi.

BAZI KÜÇÜK ÖNLEMLER

Dr. Adnan Usalan, polen alerjisi olanların, hayatlarını kolaylaştırmak için bazı önlemler alabileceğini söyledi. Dr. Usalan, bu önlemleri şöyle sıraladı:

-Sabahın erken saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkarmayın. Dışarı çıkmanız gerekliyse mutlaka filtreli koruyucu maske takın. Polenlerin sokaklarda kol gezdiğini hatırlayarak açık havada uzun süre kalmayın, pikniğe gitmeyin.

– Kapalı ortamlardaki hava da mümkün olduğunca polenlerden arındırılmalı. Bunun için evde ve arabada filtreli havalandırma veya hava temizleme cihazı kullanın.

-Gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkamayı unutmayın. Gözlüğe yapışan her polen rahatsızlanmanıza neden olacaktır.

-Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın.

-Evinizin camlarını polen mevsiminde kapalı tutun.

YORUM YAP