Gündem Adana

ÖRNEK İNSAN; NUSRET ŞEVKİN…

ÖRNEK İNSAN; NUSRET ŞEVKİN…
26 Ağustos 2018 - 10:04

nusretsevkin (6)‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır’ sözü toplumun geneline yayılmış ve kanıksanmıştır. Gerçekten de çoğu başarılı erkeğin aile yapısı incelendiğinde örf, adet, gelenek ve görenekleri elden bırakmayan, toplum sorunlarıyla birebir ilgili ve bulunduğu ortamlara faydalı işler yapmaya çalışan yapısı dikkat çeker.
nusretsevkin (4)Bu gerçekler ışığında başarılı erkeklerin egoist davranıştan uzak durarak eşlerinin de başarılı olması için örnek bir mücadele sergilediği de görülmüştür. Şimdi hem yaptığı işte başarılı hem de hayat arkadaşının iş, aile ve kariyer planlamasında mütevazi bir yaklaşımla başarıya odaklanmasında baş destekçi olan bir isimden söz etmek istiyoruz.
Makine Mühendisi Nusret Şevkin…
nusretsevkin (5) nusretsevkin (3)‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır’ sözüne ek olarak ‘Her başarılı kadının yanında bir de başarılı erkek vardır’ tümcesi Şevkin ailesi için tam biçilmiş bir kaftan.
1990 yılında Müzeyyen Şevkin ile mutluluğa ilk adımı atan ve mütevazi yaşamlarına ekledikleri mütevazi hayalleri olan Vos-Vos önünde poz veren (en üstteki fotoğraf) Şevkin çifti, 28 yıllık birlikteliklerinde acıları, kederleri, zorlukları, sevinçleri paylaşmış, birlikte ağlamış, birlikte gülmüş. Gurbeti de dibine kadar yaşamışlar hani… Gemi Mühendisliği için yurtdışını mesken tutan Nusret Şevkin, binlerce kilometre uzaklarda İspanya’da, Hollanda’da ya da dünyanın öbür ucunda eşi Müzeyyen Şevkin’in her adımında yanında yürür gibi davranmış.

nusretsevkin (2)Maddi-manevi değerleri elden bırakmamış. Sivil toplum örgütlerinde bulunan, iki dönem oda başkanlığı yapan ve sonrasında milletvekilliği heyecanıyla gecesini gündüzüne katan Müzeyyen Şevkin’le birlikte sonradan aralarına katılan oğulları Ozan ve Okan’ı tam anlamıyla bir Anadolu babası edasıyla sarmış, sarmalamış. Eşi Müzeyyen Şevkin’le birlikte çocuklarını da okutmuş, Topluma faydalı bireyler olmaları için mücadeleyi elden bırakmamış.
Hem vos-vos hayallerine kavuşan ancak öncesinde ilk araçlarının çalınmasının önüne de geçemeyen Şevkin ailesinin babası Nusret Şevkin, eşinin son seçimlerdeki adaylığında kapı kapı dolaşmaktan geri durmadığı gibi geceleri sabahlara kadar bilgisayar başında yazışmaları, sosyal medya hesaplarını yönetirken gündüzleri belli saatlerde hem afiş asmaktan hem de ofiste misafir ağırlamaktan onur duymuş.
nusretsevkin (9) nusretsevkin (7)Ve sonuçta eşi Dr. Müzeyyen Şevkin’in CHP Adana Milletvekili olmasından duyduğu gururu tüm kesimlerle paylaşmış. Bize de başarılı kadının her daim yanında yer alan örnek bir eşin, babanın hikayesini kısa da olsa topluma yansıtmak düşmüş. Son olarak inşaat mühendisi yakışıklı oğlu Ozan Şevkin’i güzeller güzeli Özlem’le nişanlandırmanın mutluluğunu da yaşayan Nusret Şevkin gibi değerlerin artmasını dileyerek haber-yorum tarzındaki yazımızı sonlandırıyoruz. Tebrikler Nusret Şevkin…
nusretsevkin (8)