Gündem Adana

ÖMER ÜNEY YAZDI-YENİ VALİYE ÇAĞRI!

ÖMER ÜNEY YAZDI-YENİ VALİYE ÇAĞRI!
Ömer ÜNEY( omer@gundemadana.com )
24 Mayıs 2014 - 12:58

Adana’da göreve geldiği ilk gün, yani 5 Eylül 2011’de havaalanında coşkuyla karşılanmıştı. Yanında eşi ve çocuklarıyla geldiği kentte, herkes bağrına basmıştı. Kentin mülki amiri bugüne dek görev yaptığı süreçte  olumlu işlere imza atmıştır elbette ama ne yazık ki daha çok gerilim ve tartışmalara yol açan işlerle adını duyurdu.

En büyük tepkiyi de ‘gavat’ demesi kadar, halkın katıldığı resmi bayramları asıl yerinden alıp valilik bahçesine taşıması nedeniyle
aldı. Elbette, halkın arasına koruma ordusuyla girmesi, belediye başkan vekiliyle herkesin içinde kavga etmesi gibi nedenler de sayılabilir.
Geçmiş geçmişte kalmıştır artık. Yaşananlardan herkes kendi payına düşeni almalı ve bir sonuç çıkarmalıdır. Adanalı, ‘Neden bir Gaziantep gibi birliktelik yakalayamıyoruz?’ sorusuna yanıt ararken valilikte yaşanan sorunları gözden uzak tutmamalıdır. Bürokratlar, yaşadıkları sıkıntıların nedenleri arasında bu durumu da gözetmelidir. Kentin mevcut ve müstakbel valisi de yaşananların kendi namına muhasebesini yapmalıdır. Herkesin herkese hakkı geçmiştir. Helalleşmek gerekirse, herkes ister özür ister gönül alma anlamında gereğini yapıp yoluna öyle devam etmelidir.
Gelelim yeni valimize…
Sayın Valim, bu kent bu son dönemlerde çok sıkıntılı ve inanın aklınızın alamayacağı kadar çok gerilimli günler yaşadı. Neredeyse her yeni gün, yeni sıkıntılarla başladı. Artık gücümüz kalmadı. Diyarbakır’ın Türkiye’ye ve dünya edebiyatına armağan ettiği Cahit Sıtkı Tarancı’nın, ‘Memleket isterim’ diye bir şiiri var.
Bu vasiyet gibi seslenişin gereğini yerine getireceğinize inanmak istiyoruz.
***
“Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.
Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikayet ölümden olsun.”
***
En güzel günler sizlerle olsun…

SATIR ARASI
M.ÖMER ÜNEY
omeruney01@gmail.com