DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“OKUYAN İNSANLAR DAHA BİLİNÇLİ YAŞIYOR”

Yayınlanma Tarihi :
“OKUYAN İNSANLAR DAHA BİLİNÇLİ YAŞIYOR”

akif_akay_kitap_fuariCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, kitap okumanın insanda muhakeme yeteneğini geliştirdiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, “Kitaplar, kültürümüzü yükselten merdivenlerdir. Okunan her kitap da aşılan bir basamaktır” dedi. Teknoloji ve bilimin toplumların ilerlemesinde önemli bir unsur olduğunu dile getiren Akay, genç neslin günümüzde bilgiye ulaşmada çok şanslı olduğunu belirtti. İnternet aracılığıyla elde edilen bilginin sorgulanmadan doğru yada yanlış olarak kabul edilmesinin ise olumsuz bir durum olduğuna dikkati çeken Akay, teknolojinin insanları kitaptan uzaklaştırmasına izin verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Çukurova Kitap Fuarı’na Katıldı

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş.’nin Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlediği 7. Çukurova Kitap Fuarı’nın açılışına katılan CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, kitap okumanın önemine vurgu yaptı.

“Yeni Nesil Bilgiye Erişim Konusunda Çok Şanslı”

Günümüzde bilim ve teknolojinin inanılmaz bir hızla geliştiğine dikkati çeken Akay, internetle birlikte büyüyen genç neslin bilgiye ulaşmada çok şanslı olduğunu söyledi.

Bu durumun olumsuzlukları da içinde barındırdığını belirten CHP’li Akay, insanların internet aracılığıyla her şeyi hızlı elde etmeye alıştığını, sunulan bilgileri bir paket olarak alıp sorgulamadan, doğru ya da yanlış kabul edip olduğu gibi kullanabildiğini vurguladı.

“Kitaplar Zihin Bahçemizde Açan Yeni Bir Çiçektir”

Akay, “Bu da beraberinde birçok olumsuzlukları getiriyor. Halbuki, kitap okumak; konsantrasyon gerektirdiği ve bilgiyi alıp işleme zamanı verdiği için insanda muhakeme yeteneğini geliştirir. Her yeni kitap, zihin bahçemizde açan yeni bir çiçek gibidir. Bu nedenle kitaplar tarih boyunca önemli olmuştur, bundan sonra da aynı önemi taşıyacaktır” dedi.

“Okumak Kişinin Sosyal ve Kültürel Yönlerini Geliştirir”

Türkiye’de kitap okuma oranının düşük olduğunu aktaran Akay,  “Ülkemizde kitap okuma oranlarının yükseltilmesi gerek. Kişi ne kadar çok kelime bilirse ufku o kadar genişler, zeka seviyesi de o oranda artar. Zekayı ölçen en önemli kriterlerden biri kelime hazinesidir. Okumak, sadece kelime hazinesini, bilgi dağarcığını geliştirmekle kalmaz, sosyal ve kültürel yönleri geliştirir, kişinin hayal dünyasını da zenginleştirir” diye konuştu.

“Okuyan İnsanlar Daha Bilinçli Yaşıyor”

Okumanın çok güzel bir alışkanlık olduğunu ifade eden CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, okuyan insanların bir bakıma daha bilinçli yaşadığını sözlerine ekledi.

YORUM YAP