Gündem Adana

OKUL SÜTÜ SAĞLIKSIZ MI?

OKUL SÜTÜ SAĞLIKSIZ MI?
13 Şubat 2014 - 10:31

rukiye_cinkilic3CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, Adana’da 12 öğrencinin okul sütünden dolayı hastaneye kaldırıldığını söyledi ve ekledi:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, okullarda dağıtılan sütlerin yeterli denetimden geçmediğini bildirdi.
Adana İncirlik İlkokulu’nda 12 öğrencinin dağıtılan okul sütünü içtikten sonra mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle öğretmenlerine başvurduğunu ve çocukların hastaneye kaldırıldığını kaydeden Av. Rukiye Çinkılıç, öğrencilerin sağlıklı büyümeleri için dağıtılan sütlerin tam tersi bir durum teşkil ettiğini ve sağlıklarının riske atıldığını vurguladı.

İncirlik İlkokulu’ndaki öğrencilerin Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde serum bağlanarak tedavi edildiğini dile getiren Av. Çinkılıç, okul öncesi eğitim gören çocuklar ve ilkokul çocuklarına 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren süt dağıtıldığını ancak dağıtılan sütlerin gerekli denetimden geçmediğinin ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye’de milyonlarca öğrencinin bu sütleri içtiğini anımsatan Av. Çinkılıç, “Hiç kimsenin anne-babaları kaygıya düşürmeye hakkı yok. Çocuklarımıza sağlıksız süt içirilmesinin önüne geçilmeli. Adana’daki gerçeğin son olmasını diliyoruz. Türkiye’nin diğer bölgelerinde bu tür tatsızlıkların yaşanmaması için Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlükleri’ni göreve çağırıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sağlıksız süt dağıtımına tanık oluyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, çocuklarımıza sağlıksız sütü reva göremez. Şayet bakanlık bu işi beceremiyorsa süt dağıtımını bir an önce durdurmalıdır” diye konuştu.