DOLAR21,8722% 1.37
EURO23,5411% 1.12
STERLIN27,6704% 1.21
FRANG24,1103% 1.36
ALTIN1.380,47% 1,41
BITCOIN27.007,445.623

NASIL BİR TARIM İSTİYORUZ?

Yayınlanma Tarihi :
NASIL BİR TARIM İSTİYORUZ?
tarimBu sorunun etrafında sürüp giden yoğun tartışmalar var. Bu tartışmalar çoğu zaman makro politikalara kilitleniyor. Oysa küçük köylülerden, büyük ölçekli çiftçilere, şehirde tarım yapan kent bahçecilerinden, balkon bahçecilerine tarımsal faaliyette bulunanlar için ortak değerler ve yöntemler oluşturmak mümkün.

Son yıllarda adını daha fazla duyduğumuz Fukuoka’nın doğal tarımı, organik tarım, ekolojik tarım ya da permakültür gibi kavramlar, tarımsal faaliyetlere daha çok etki ediyor. Hakan Ozan Erzincanlı kendi ziraat deneyiminden yola çıkarak, bütün bu isimlendirmeleri örneklerle ilmik ilmik işleyerek, bütünlüklü bir tarımsal yöntem geliştirmemizin yollarını öğretiyor. Anadolu’nun 10 bin yıllık tarımsal deneyimini hazmetmiş, dünyanın çeşitli kültürlerinde yoğrulmuş yeni yöntemleri çok iyi kavramış ve çarpıcı çözüm önerileri ile bize yeni ufuklar açan Hakan Ozan Erzincanlı bir seri olarak tasarladığı kitaplarının ilkini hazırladı.

İçindekiler

Tarımın Gelişimi

Toplayıcılık  ve Bitkisel Üretime Geçiş

Avcılık ve Hayvansal Üretime Geçiş

Balık Avcılığı ve Deniz Ürünleri Üretimi

Geleneksel Tarım

Tarımın Çeşitleri

Konvansiyonel Tarım

Hassas Tarım

İyi tarım

Organik Tarım

Organik Tarımın Temel İlkeleri

Biyodinamik Tarım

Kalıcı Tarım( Permakültür)

Doğal Tarım ( Fukuoka Tarımı)

Hakan Ozan Erzincanlı

1976 yılında İstanbul’ da doğdu. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü ardından Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji Ana- bilim Dalı’nda yüksek lisans yaparak ziraat yüksek mühendisi unvanını almıştır. 2001 yılında başladığı çalışma hayatında 2 yıl sektörde çeşitli işlerde çalıştıktan sonra tar-get Tarımsal Araştırma-Geliştirme Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri adlı firmayı kurmuştur. Burada projeler sorumlusu olarak çalışmaktadır. USB- Ulusal Sistem Belgelendirme Şirketinde ISO 9001, ISO 22000, GLOBALGAP, TN, İyi Tarım Uygulamaları baş denetçisi olarak çalışmıştır. Hakan Ozan Erzincanlı aynı zamanda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve tarım çalışma grubu aktif üyesi; partinin Antalya/Kaş İlçesi temsilcisidir. Yaban TV’ de “Ozan’ın Çiftliği” adlı 5 bölüm süren bir program yapmış, yazılı ve görsel medyada tarım konusunda değerlendirmelerde bulunmuş, makaleler yazmıştır. Tarım sektöründe eğitim, denetim, inceleme, değerleme, danışmanlıklar yapmakta; tarımsal üretim ile ilgili uygulama faaliyetleri yürütmektedir. Tarım ile ilgili 10 yılı aşkın bilgi ve deneyimlerini “Organik Ötesi Tarım” adlı ilk kitabında toparlamıştır. Türkçe, Fransızca, İngilizce ve kısmen Almanca bilmekte, Kaş’ta yaşamaktadır.

YORUM YAP