Gündem Adana

MUTLULUĞUN SIRRI

MUTLULUĞUN SIRRI
06 Kasım 2013 - 10:55

obengul_ejderAile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül  Ejder, eylem olmadan mutluluğun olamayacağını belirterek,  “Mutluluk kendiliğinden izi bulmaz. Mutluluğu dışarıda değil içeride aramak lazım. Yani sahip olduklarımızdadır’’ dedi., Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nce, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlenen ‘Anne-Baba Destek Programı’nın 9’ncusu seminerinin konusu bu kez  “mutluluğun sırları” oldu.

Mutluluğun tanımı:

Mutluluğu tanımlamanın çok zor olduğunu, herkese göre tanımının da değiştiğini ifade eden Dr. Ejder, “En genel haliyle insanın kendi hayatından memnuniyeti, tatmin duyarak yaşamını sürdürmesi olarak tanımlanır. Mutlu olmak için ne istersiniz? Sorusuna genellikle yaşam şartlarının değişmesi olduğuna inanılır. Bunun için de genelde maddi şeylerle mutlu olunacağı zannedilir’’ dedi.

İşte mutluluğun sırrı

“Mutluluk  kendiliğinden bizi bulmaz, eylem olmadan mutluluk olmaz …” diyen Dr. Ejder, şunları kaydetti:

‘’Hayatımızda bir kariyer seçiyoruz, eş seçiyoruz, nerede yaşayacağımızı seçiyoruz ama mutluluğu seçmiyoruz. Mutluluğu seçtiğinizde başka birisinin sizi mutlu etmesini beklemezsiniz. Mutluluğu dışarıda değil içeride aramak lazım.’’

En mutlu kişiler neden çocuklardır?

Çevreye bakıldığında en mutlu kişilerin çocuklar olduğuna dikkati çeken Ejder,  bunun nedenini ise şöyle açıkladı:

“Affetmeyi bilir, kin beslemezler, geçmişe değil, ana odaklanırlar, küçük şeylerle mutlu olurlar, iyimserdirler, anın tadını çıkarırlar, sosyal kıyaslamalarda bulunmazlar, karşılıksız severler, hayal dünyaları geniştir, maskeleri yoktur, ne hissederlerse, ne düşünürlerse söylerler.

Doğdukları doğa ile irtibatları ve ilişkileri sayesinde, doğal güzellikleri fark edip keyif alırlar. Yerde yürüyen bir karınca, uçan bir kelebek hemen dikkatlerini çeker, bir kedi gördüklerinde sevinirler. Yağmur yağdığında “Yağmur yağıyor” şarkısı ile neşelenirler.’’
Aile bireyleri arasında, arkadaşlıklarda, iş yerinde ve evlilikteki mutluluk  için ipuçları veren Dr. Ejder, katılımcıların sorularını da yanıtladı.